İbrahim Canbulat cumartesi günü oynanacak Yılport Samsunspor-Corendon Alanyaspor maçını yazdı!

Saha dışında başkanların, yöneticilerin, saha içinde teknik direktörlerin, futbolcuların sezon sonuna doğru kullandığı klişe bir söz vardır: Ligin boyu kısaldı…

Herkes ağız birliği etmişcesine söze bu cümleyle başlar peşinden diğer cümlelerini sıralar.

Futbol paydaşlarının bu klişe ifadeyi kullanılmaya başladığı zaman dilimi geldi, çattı. Süper Lig’in tamamlanmasına sadece 180 dakika kaldı…

Ligin üst bölümünde Galatasaray, Fenerbahçe şampiyonluk, Trabzonspor, Başakşehir FK, Beşiktaş, Kasımpaşa UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi elemeleri için birbiriyle rekabet ediyor.

Ligin alt bölümünde Samsunspor, Kayserispor, Konyaspor, Ankaragücü, Gaziantep, Karagümrük, Hatayspor, Pendikspor 2024-2025 sezonunu da Süper Lig takımı olarak geçirebilmek için çabalıyor.

Bazı takımların hedeflerine ulaşabilmek için şansının yüksek, bazılarının ise çok az olduğu heyecan ve gerilim dolu maçlar bizi bekliyor.

Fikstürün ellerden düşmediği, hesap uzmanı edasıyla herkesin her türlü ihtimali hesapladığı, tezini/karşı tezini ortaya attığı bu günlerde, bu yazının baş aktörü Samsunspor, son iki haftaya ligde kalma yolunda çok avantajlı, az riskli giriyor.

Samsunspor, kalan iki haftadaki Alanyaspor ve Karagümrük maçlarından minimum iki puan alması halinde bir başka futbol klişesiyle ‘kendi göbeğini kendisi keserek’ ligde kalmayı garantiliyor.

Bu maçlardan puan alması ya da her iki maçını mağlubiyetle tamamlaması halinde ise sıralama için rekabette olduğu rakiplerinin sonuçlarını bekleyecek.

Samsunspor, son haftaya ‘ununu elemiş, eleğini asmış’ olarak girmek için işini şansa bırakmadan Alanyaspor’u mağlup etmelidir.

Peki önümüzdeki günler nasıl geçirilmelidir?

Sahanın içindeki aktörler yani teknik heyet ve futbolcular maça kadar olan süreyi rakibin analiz edilmesi ve doğru oyun planlaması için iyi değerlendirilmelidir.

Alanyaspor maçı ciddiyetle ve yüksek konsantrasyonla oynanmalıdır. Rakipten çok istemek ve bu isteği çabayla, koşuyla, mücadeleyle eyleme dökmek gereklidir.

Stresi doğru yönetebilmek, 90 dakikayı skor ne olursa olsun eksilmeden 11’e 11 oynayabilmek önemlidir. ‘Kalple istemek mantıkla yapmak’ olmazsa olmazdır.

Cezadan ötürü maça gelemeyecek ciddi sayıda taraftar olacaktır. Profesyoneller, stadı doldurmak için ekstra çalışma yapmalıdır.

Samsunspor’u ‘basit ama doğru’ oynatan, ‘yetersiz’ kadrodan ‘yeterli’ verimi alan Markus Gisdol ve futbolcular ve taraftarlar, cumartesi akşamı yine ‘takım’ olmayı başarabilirse sezonun 19 Mayıs Stadı’nda oynanacak son maçında güzel bir final yapılacaktır.

Aksi bir sonuç halinde, rakiplerin oynadığı maçlardan çıkacak sonuçlara göre Karagümrük maçı başka bir ortamda oynanmak zorunda kalınacaktır.

Şimdiden kolay gelsin.