www.gunaydinsamsun.com yazarı Burak Güleç, Yılport Samsunspor'ur ve Markus Gisdol'un performansını yazdı.

Süper Lig’e çıktığı ilk senesinde 7 haftada 1 puan almış Samsunspor’a teknik direktör olmak için ateşten gömlek giymek tabiri mübalağa olmaz.

Öncelikle Türkiye liglerinde görev almamış bir teknik direktör Gisdol ile çalışmak için bu riski göze alan Samsunspor’u yönetimini tebrik etmek lazım.

Herkesin umudu kestiği bir dönemde, hiç çalışmadığı bir ligde, camiada ve şehirde kaosun başladığı bir dönemde hiç şikayet etmeden kolları sıvayıp işe başladı.

İkinci lig futbolcularının ağırlıkta olduğu daha önce hiç Süper Lig’de oynamamış Alim Öztürk, Soner Gönül, Osman Çelik ve Bennaser gibi futbolcular ile Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor’dan puanlar almayı başarabildi.

Başarının esas anahtarı disiplin ve takım olabilmek diyebiliriz.

Türkiye’de belki de hiçbir Süper Lig takımında olmayan maçtan bir önceki kamp olayını hiç uygulamadı. Futbolcuları maç günü tesislerde toplayarak adeta onlara ‘size güveniyorum’ mesajını vermiş oldu.

‘Kendisine iyi bakan, idmanda çalışan, iyi dinlenen formayı kapar’ dedi ve en önemlisi ismi kim olursa olsun hak edene formayı verdi. İsimlere hiç takılmadı.

Dışardan bakınca da işine de kimseyi karıştırmadı. Geçtiğimiz sezonlarda Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım’ın sezon içerdeki çıkışları bazen futbolun önüne geçiyor, camiada adeta kaos oluşuyordu.

Gisdol’dan dolayı mı yoksa başkanın kendi tercihi mi bilinmez ama Samsunspor uzun haftalar Yüksel Yıldırım’ın sivri çıkışları ile gündeme gelmedi.

Gisdol’un oyuna bakış açısı; topu rakibe verip oyuna ön alanda pres üzerine bir tercihti. Bu istatistiklere böyle yansısa da skor tabelasına öyle yansımadı. Mesela Trabzonspor maçında topla oynama oranı yüzde 63’e 37 olsa da skor tabelası 3-1’i gösteriyordu.

Topu rakibe vermesi eldeki kadro sıkıntısından dolayı da olmuş olabilirdi. Ama Samsunspor Gisdol ile oynadığı hiçbir maçta sahada ezilmedi.

Samsunspor alt yapısında oynayan gençlerimize hem forma şansı verdi hem de idmanlara çıkmasını sağlayarak büyük riskler aldı.

Ve sonuç olarak; Samsunspor kulübünün yaptığı açıklamaya göre Gisdol, burada çalışmak istemediğini beyan etmiş.

Belki gelecek sezon aynı kadro ile transfer yasağı olduğu için bu süreci yaşamamak istemiş olabilir ya da başka bir ligde kariyerine devam etmek istiyor olabilir.

Yüksel Yıldırım’ın yeni sezon için düşündüğü teknik direktörün topla oynama oranının yüzde 58 olduğunu açıkladı.

Süper Ligde topla oynama oranı mı önemli yoksa maç kazanmak mı o da ayrı bir yazı konusu tabi ki.