Birleşik Arap Emirlikleri'nin önde gelen savunma ve havacılık şirketleri grubu EDGE, Türkiye'deki faaliyetlerini yönetmek üzere MALATH şirketini kurdu. Türkiye ve BAE arasındaki savunma sanayisi iş birliklerine yeni bir ivme kazandıran bu adım, Avrupa'nın en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul ve EDGE Group'un birlikte düzenlediği SAHA-EDGE Savunma Sanayi Buluşması'nda duyuruldu. Etkinlikte, 125 SAHA İstanbul üyesi firma ile 10 EDGE şirketi yer aldı.

MALATH: İki Ülkenin Savunma Sanayisine Katkıda Bulunacak

EDGE, MALATH aracılığıyla Türkiye'nin savunma sanayisinde oluşturduğu güçlü ekosistemin bir parçası olmayı amaçlıyor. MALATH, Türkiye ve BAE'nin savunma sanayi satışlarını artırmak, yeni teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak ve teknoloji transferi için çalışmalar yapacak. Böylece iki ülkenin sürdürülebilir kalkınmasına destek verecek. MALATH, ticaret, geliştirme ve imalat fonksiyonlarına sahip olacak.

24 İş Birliği Anlaşması ve İyi Niyet Mektubu İmzalandı

Etkinlik kapsamında SAHA İstanbul ve üyeleri ile EDGE Group arasında 24 iş birliği anlaşması ve iyi niyet mektubu imzalandı. Ayrıca, Türk savunma sanayisi şirketleri (Altınay, Assan, Baykar, ASELSAN, HAVELSAN, DADE Teknoloji, Best Grup, BİTES, TUSAŞ, MKE, Katmerciler, PAVO Group, STM, Roketsan, Titra Teknoloji, Tualcom, TEI, Sarsılmaz, YON Tech, Aspilsan, CANiK, Erin Motor ve NETA Elektronik) ile EDGE Group arasında ortak çalışmalara kapı aralandı.

turkiye-bae-savunma-sanayi-2

Türkiye-BAE İlişkilerine Özel Şirket: MALATH

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve EDGE Group Yönetim Kurulu Başkanı Faysal El Bannai, imza törenlerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bayraktar, EDGE Group'un Türkiye ile olan ilişkilere yönelik olarak MALATH'ı kurduğunu belirtti. MALATH'ın ofis imkanlarının SAHA İstanbul üyeleri tarafından kullanılabileceğini ve iş geliştirme, mühendislik süreçlerinin burada yapılabileceğini vurguladı. "MALATH'ın tek fonksiyonu Türk savunma sanayisiyle olan ilişkileri, ortak projeleri yürütmek olacak. Bunun içinde doğrudan ticaret, yatırım, ortak geliştirme de olacak." şeklinde konuştu.

Savunma Sanayisi İhracatı Hızla İlerliyor

Türkiye ve BAE arasındaki savunma sanayisi ihracatının iki ülke liderlerinin de desteğiyle hızla ilerlediğini vurgulayan Bayraktar, "BAE'nin savunma sanayisine büyük yatırımı var. Artık her ülkenin öz yeterlilik, alternatif tedarik zincirleri kurmak gibi bir gündemi var. Güçlerimizi birleştirerek gelecekteki problemleri nasıl aşarız, buradan nasıl bir sinerji oluşturabilirizin peşindeyiz. Bunu da sadece büyük ölçekli firmalarla değil orta ve küçük ölçekli firmaları da katarak gerçekleştirmek istiyoruz." dedi.

EDGE Group: BAE'nin Savunmadaki Güç Merkezi

2019 yılında BAE'de savunma şirketlerini aynı çatı altında toplayarak faaliyetlere başlayan EDGE Group, kara, hava, deniz platformları, silah sistemleri, siber savunma ve uzay, iç güvenlik alanlarında tasarım, geliştirme, üretim ve bakım görevlerini yerine getiriyor. Portföyünde 120'den fazla ürün bulunan EDGE, 50'den fazla ürüne yönelik geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.

Bu haber, Türkiye ve BAE arasındaki savunma sanayi iş birliklerinin güçlenmesi adına önemli bir adımı temsil ediyor.EDGE MALATH'ın kurulmasıyla iki ülke, savunma teknolojileri ve iş birliklerinde sürdürülebilir bir kalkınmaya destek olmayı hedefliyor.

Editör: İbrahim Canbulat