Çoğumuz bir tencere pilav yapıyor ve artan pilavı yeniden ısıtarak tüketiyoruz. Ancak bu alışkanlık, ciddi gıda zehirlenmelerine neden olabilir. İşte, artan pilavı tekrar ısıtmadan önce bilmeniz gereken önemli püf noktaları…

Artan Yemekleri Isıtarak Tüketmenin Riskleri

Artan yemekleri ısıtarak yeniden tüketmek, gıda israfını önlemenin önemli bir yolu olsa da her türlü yeniden ısıtma, yiyeceğin dokusunu, lezzetini ve besin içeriğini etkileyebilir. Bazı yiyecekler ısıtıldığında ciddi sağlık riskleri ortaya çıkarabilir.

Pirinci Yeniden Isıtmanın Tehlikeleri

Pirinci yeniden ısıtmak genellikle doğrudan bir tehlike oluşturmaz. Ancak, bunu yanlış yapmanın getirdiği riskler vardır. Jen Messer Nutrition'dan beslenme danışmanı Jen Messer, USA Today'e yaptığı açıklamada, “Pirinci yeniden ısıtmak doğrudan bir tehlike oluşturmaz ancak bunu yanlış yapmanın getirdiği riskler var. Pirinç, Bacillus cereus adı verilen ve toksin üretebilen yaygın bir bakteri içerir” dedi.

Pilav Gida Zehirlenmesi 2

Bacillus cereus ve Kızarmış Pirinç Sendromu

Washington Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan Dr. Emily Hovis, New York Post’a verdiği demeçte, “Bakteri ilk pişirme sürecinde hayatta kalıyor ve eğer pirinç oda sıcaklığında bırakılırsa, toksin üretiyor. Pirinci yeniden ısıttığınızda bile bitkisel hücreleri öldürüyorsunuz, ancak toksinleri yok etmiyorsunuz” ifadelerini kullandı. Gıda ve İlaç İdaresi’ne göre ABD'de her yıl yaklaşık 63 bin 400 Bacillus cereus hastalığı vakası rapor ediliyor. Bu fenomen, ‘kızarmış pirinç sendromu’ olarak biliniyor.

Samsun'da Son 5 Yılda Aşı Reddi Yüzde 300 Arttı Samsun'da Son 5 Yılda Aşı Reddi Yüzde 300 Arttı

Pilavı Isıtırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

New Mexico’dan beslenme uzmanı Shelley Rael, pilavı ısıtırken dikkat edilmesi gerekenlere dair şu bilgileri paylaştı:

  1. Yüksek Sıcaklıkta Pişirin: Bacillus cereus, 4 ila 60 santigrat derece arasında çoğalabiliyor. Pilavı yapıp, tükettikten sonra pirinci oda sıcaklığında ya da daha yüksek sıcakta iki saatten fazla bekletmeyin.

  2. Doğru Şekilde Saklayın: Kapağı kapatılabilen bir kapta saklayın ve buzdolabına koyun. Bu süreç üç ya da dört günü asla bulmamalı.

  3. Mikrodalgada Isıtma: Eğer pirinci mikrodalgada yeniden ısıtmayı planlıyorsanız, lezzetli ve yumuşak kalması için önceden biraz su veya et suyu ekleyin. Bir gıda termometresi kullanarak sıcaklığı kontrol edin.

Sonuç Olarak;

Pirinci yeniden ısıtmak, doğru şekilde yapılmazsa gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bacillus cereus bakterisinin neden olduğu tehlikeleri önlemek için pilavı doğru şekilde saklayıp ısıtmanız çok önemlidir. Sağlığınızı riske atmamak için bu püf noktalarına dikkat edin.

Editör: Haber Merkezi