Samsun, Türkiye - Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı'nın öncülüğünde, Samsun'da deprem gibi afet durumlarında hızlı ve etkin müdahale sağlamak amacıyla öğretmenlere yönelik eğitim programları devam ediyor.

Ogretmenler Afad Egitimi Afet 5

Samsun AFAD İl Müdür Vekili Seyit Ahmet Seldüz, "100 Bin Destek AFAD Gönüllüsü Projesi" kapsamında, öğretmenlerin depremde hayat kurtarmak için gönüllü olarak eğitim aldığını belirtti. Samsun'dan katılan öğretmenler, AFAD İl Müdürlüğü'nde uzmanlar eşliğinde pratik beceriler kazanıyorlar. Eğitim programı, afet durumunda organizasyon, çadır kurma, arama-kurtarma, psiko-sosyal destek, yangın söndürme ve ilk yardım gibi konuları içeriyor.

Ogretmenler Afad Egitimi Afet 4

Seldüz, AFAD olarak kamu kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve vatandaşlara afet farkındalığı eğitimi verdiklerini vurguladı. Samsun'da bugüne kadar 800 öğretmene "Destek AFAD Gönüllüsü" eğitimi verdiklerini belirten Seldüz, "Afet öncesi, sırası ve sonrasında doğru müdahalenin hayati önem taşıdığını biliyoruz. Bu nedenle eğitimlerimizi sürekli olarak sürdürüyoruz" dedi.

Mithat Paşa Anadolu Lisesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Burcu Pamuk ise deprem ülkesi olan Türkiye'de her vatandaşın bu eğitimi alması gerektiğini söyledi.

Ogretmenler Afad Egitimi Afet 3

Bakan Uraloğlu: En Yoğun Kara Yollarında 7/24 Çalışıyoruz Bakan Uraloğlu: En Yoğun Kara Yollarında 7/24 Çalışıyoruz

Depremde neler yapacakları konusunda eğitim aldıklarını anlatan Pamuk, şunları kaydetti:

"AFAD'la ilgili eğitim almaya geldik. Çok da keyifli ve güzel geçiyor. Bilmediğimiz, görmediğimiz aletleri öğreniyoruz. Nasıl kullanacağımızı, deprem anında nasıl birlik olunacağını ve nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili bilgi alıyoruz. Çok da donanımlı güzel bir ekipleyiz şu anda. Hiltiyi denedim, biraz ağır. Gerçekten yapan kişilerin işleri zor. Umarım kullanmak hiç kimseye nasip olmaz ama deprem ülkesindeyiz ve daha çok yeni bir deprem atlattık. Ne zaman da yaşayacağımız belli değil. O yüzden bütün bu burada aldığımız eğitimleri herkesin kesinlikle alması gerektiğini düşünüyorum."

Editör: Haber Merkezi