Atakum Belediye Meclisi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Kurupelit bölgesinde planlanan yeni mendirek projesi için imar planı görüşmesi yaptı. Toplantıda, Kurupelit Marinası'nın doldurularak yeni yat limanının inşa edilmesi önerisi oylamaya sunuldu. Belediye Başkanı Cemil Deveci başkanlığında tohlanan Belediye Meclisi üyeleri, Samsun Kurupelit Tahkimat ve Mendirek amaçlı imar planına oy çokluğuyla ret kararı verdi.

kurupelit-marina-atakum-belediye-meclisi-3

Mimarlar Odası Samsun Şubesi Kent İzleme Komitesi Üyesi İshak Memişoğlu, yaptığı konuşmada mevcut marinanın kamunun kaynaklarıyla yapıldığını belirterek, proje hakkında detaylı bir inceleme yapılmadığına dikkat çekti. Memişoğlu, mevcut marinanın sağlıklı kullanımının engellendiğini ifade ederek, sorunların bu marina üzerinden çözülebileceğini belirtti.

kurupelit-marina-atakum-belediye-meclisi-4

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Talak ise projenin çevreye ağır tahribatlar yaratacağına dair teknik raporlar olduğuna vurgu yaparak, Atakum kıyısında yapılacak olan projenin kumsalın tamamen yok olmasına neden olacağını belirtti.

Editör: İbrahim Canbulat