Çin Sivil Havacılık İdaresi, EHang Holdings'in uçan taksisine ticari deneme izni verdi. Çin merkezli şirket, 2021 yılında tanıttığı uçan taksi hizmetini geliştirmişti. EHang 216 isimli uçan taksi, 4G ve 5G bağlantılarına sahip olup saatte 130 kilometre hıza ulaşabiliyor.

cin-ucan-taksi-2

220 kilo taşıma kapasitesine sahip olan EHang 216 tamamen elektrikle çalışıyor ve otonom özelliklere sahip olduğu için herhangi bir pilota ihtiyaç duymuyor.

EHang Holdings, Çin hükümetinden aldığı onay ile hava taksisinin ticari denemelerine başlayacağını duyurdu. Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC), hava taksisinin CAAC güvenlik standartlarına ve uçuşa elverişlilik gerekliliklerine tamamen uygun olduğunu belirtti. Bu, kurumun ilk kez ticari bir İHA için sertifika verdiği anlamına geliyor.

cin-ucan-taksi-1

EHang 216, tamamen elektrikle çalışıyor ve otonom özellikli olduğu için herhangi bir pilota ihtiyaç duymuyor. Şirket, Çin Sivil Havacılık Yönetimi tarafından onaylanan uçan taksilerde herhangi bir kusur veya güvenlik zafiyetinin bulunmadığını belirtiyor.

EHang CEO'su Hu Huazhi, geliştirdikleri yeni uçan taksilerle ulaşımda çağ atlayacaklarını ve sivil hava taşımacılığına yeni bir soluk getireceklerini belirtmişti.

Editör: İbrahim Canbulat