CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitleri Derneğini (SİMDER) ziyaret etti. Dernek üyeleriyle bir araya gelen Öncü, sektörün her noktasında bulunmuş bir inşaat mühendisi olarak yaşanılan sıkıntıları bildiğini ifade etti.

Samsun için değer üretmenin, iş ve istihdam hayatına katkıda bulunmanın önemine vurgu yapan Öncü, “Samsun'da Büyükşehir Belediye Başkanlığına talip olmamız, şehrin sorunlarına ve çözümlerine yönelik sorumluluk alma duygumuzdan kaynaklanıyor. Yıllarca çeşitli kurumlarda Samsunla ilgili fikir üretmiş, proje geliştirmiş, raporlar ortaya koymuş yapılardan geliyorum. Hal böyle olunca bir süre sonra masanın diğer tarafına geçmek ve sorumluluk almak yönündeki tavsiyeler aday olmamı sağladı” dedi.

Canik’ten Kadın İstihdamında Büyük Atak Canik’ten Kadın İstihdamında Büyük Atak

Cevat Oncu Simder 6

‘SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA İHMALLER GÖRÜYORUZ’

Samsun’un sorunlarının herkes tarafından bilindiğini dile getiren Öncü, “Çözüm noktasında da bir takım ihmallerin olduğunu görüyoruz. Şikayet ettiğimiz noktalar olduğuna göre, biz de kendi mesleki birikim ve deneyimizle beraber Samsun'un yıllardır problem olarak görünen ve çözülememiş gördüğümüz problemlerini çözmek, ortadan kaldırmak, bazılarını en azına indirmek amacıyla bu yola çıktık. Bu yola çıkarken Samsun’a hizmet etmekten başka bir amacımız olmadı” diye konuştu.

Cevat Oncu Simder 5

‘KERVAN YOLDA DÜZÜLÜR’ MANTIĞINDA ÇIKMAMIZ LAZIM

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, kenti daha iyi noktaya taşıyacaklarına olan inanç ve kararlılıkla bu yola çıktıklarını ifade etti. Öncü, “Artık büyükşehir ve ilçe belediye yönetimlerinde ‘kervan yolda düzülür’ mantığında çıkmamız lazım. Mutlaka geniş bir planlamayla, vizyoner bir anlayışla uzun yılları planlamamız lazım. Samsun'un kent riskleri anlamında bizleri ve sizleri ilgilendiren önemli problemleri var. Kuzey Anadolu Fay Hattı Samsun il sınırlarından geçiyor. Bu fayın daha yüksek potansiyelle deprem üretme kapasitesi var. Şehrimizi mutlaka deprem dirençli bir kent haline getirmemiz gerekir. Bununla ilgili önemli adımları atıp yola çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

Cevat Oncu Simder 3

TARIM VE HAYVACILIĞA DESTEK

Cevat Öncü, tarım projelerine de değinerek, Türkiye’nin kendi kendine yetebilen ender ülkelerden biri olduğunu söyledi. Tarım ve hayvancılık potansiyeli anlamında kendine yeten bir Türkiye’nin, arpadan buğdaya, ete kadar birçok şeyi ithal ettiğini belirten Öncü, “Mutlaka bu gidişi değiştirmek gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ‘Mobil Ziraat Ekipleri’ kurarak toprak analizleri yapacağız. Köylerde gezecek ve bir metrekareden nasıl daha fazla verim alırız, çiftçimiz daha fazla nasıl para kazanır bunları araştıracağız.

Cevat Oncu Simder 4

Tohumu mu değiştirmek lazım, gübreyi mi değiştirmek lazım, ürünü mü değiştirmek, dönüştürmek lazım? Bunları analiz edecek ve mutlaka bilimsel temelli çalışacağız. Ziraat Mühendisleri Odası ve üniversite ile mutlaka iş birliği yapacağız. Hayvancılığın desteklenmesi anlamında her ilçede veteriner ekipleri oluşturacak ve destekler vereceğiz. Entegre tesislerin kurulmasına öncülük edeceğiz” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi