Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Samsun'da gündeme gelen Kurupelit Yat Limanı ve İzmir'deki yat limanları projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Uraloğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin öncülük ettiğ yat limanı projesinin başarılı bir şekilde ilerlediğini belirtti.

kurupelit-yat-limani-bakan-uraloglu-2

Bakan Uraloğlu, konu hakkında şu detayları paylaştı: "Son 21 yılda gerçekleştirdiğimiz yeni yat limanları projeleri ile yat turizmini canlandırdık. 2002 yılında 41 olan yat limanı sayımızı 62'ye çıkardık ve toplamda 10 bin 45 ilave yat bağlama kapasitesi sağladık. 2002 yılında 8 bin 500 olan liman kapasitemizi yatırımlarımızla 18 bin 545'e çıkardık ve bu sayede toplam kapasitemizi 25 binin üzerine çıkardık. Bu yatırımların sonucunda 40 bin kişiye istihdam olanağı sağladık ve yat limanlarından yaklaşık 200 milyon lira bağlama geliri elde ettik."

kurupelit-yat-limani-bakan-uraloglu-3

Ayrıca, Aydıncık, Demre ve Gazipaşa'daki yat limanı inşaatlarının devam ettiğini de belirten Bakan Uraloğlu, Samsun Kurupelit ve İzmir kıyılarındaki Özdere, Dikili, Çeşme Şifne, Çeşmealtı, Şakran bölgeleri için de etüt projelerinin devam ettiğini vurguladı.

kurupelit-yat-limani-bakan-uraloglu-1

Bu yatırımların, Türkiye'nin deniz turizmi potansiyelini artıracağı ve ekonomiye olumlu katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Editör: İbrahim Canbulat