BAE Systems, Alman Rheinmetall şirketinin ürettiği L52 155mm, 52 kalibrelik topu ile modifiye edilen M109 Kundağı Motorlu Obüsü'nün ilk atışlı testlerini başarıyla gerçekleştirdi. Test sırasında birden fazla 155 milimetrelik top mühimmatı atıldı.

Yenilenen M109-52 obüsü, mevcut 39 kalibrelik topun yerine düşük riskli ve yüksek performanslı bir yükseltme olarak öne çıkıyor. Bu sayede menzil artışı yaşanıyor, aynı zamanda daha modern bir silah sistemi elde ediliyor.

Minnesota’daki Camp Ripley’de yapılan canlı atış testleri, L52 topunun M109A7 platformuyla uyumlu olduğunu kanıtladı. BAE Systems, 2024 yılında farklı mühimmat tipleriyle obüsün artırılmış menzilini test etmeyi planlıyor.

L52 topu, şu an itibarıyla 9 NATO ülkesinin taktik topçu kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Türkiye'de ise ASELSAN, Roketsan ve MKE A.Ş. güdümlü ve arttırılmış menzilli 155mm mühimmatlar için çalışmalarını sürdürüyor. Yeni Nesil FIRTINA Obüslerinin üretimi de BMC bünyesinde devam ediyor.

Yeni Nesil FIRTINA (FIRTINA-II) Obüsü projesi kapsamında; Elektrik Tahrikli Kule ve Namlu Yönlendirme Birimi, K/M Obüs Atış Kontrol Sistemi, Tam Otomatik Mühimmat Doldurma Sistemi, Barut Koşullandırma Birimi, İklimlendirme Sistemi ve SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) entegre edilmiş durumda. Atış testleri başarıyla tamamlanan obüslerden şu ana kadar 6 adedi Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi. Toplamda 140 adet Yeni Nesil FIRTINA Kundağı Motorlu Obüs (KMO) Sistemi, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı için üretilmesi planlanıyor.

Editör: İbrahim Canbulat