Samsun'un Çarşamba ilçesinde, nesli tehlike altında olan 5 bin mersin balığı Yeşilırmak'a salındı. Amasya Yedikır Üretim İstasyonu'nda üretilen bu balıklar, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bir projesi kapsamında marka takılarak doğal ortamlarına bırakıldı.

Yesilirmak Mersin Baligii 5

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Karadeniz çevresindeki ülkelere de bilgi verdiklerini belirtti. Yılmaz, "Balıkçılar bu balıkları yakaladıklarında suya geri bırakmalı. Zamanla balık kaynaklarımız zayıfladı. Bu nedenle 5 bin mersin balığını Yeşilırmak'a bırakarak kaynaklarımızı korumak istiyoruz," dedi.

Yesilirmak Mersin Baligii 4

Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, mersin balıklarının sürdürülebilirliğinin önemine dikkat çekti. Sağlam, "Mersin balığı 1971'de avlanmaya kısıtlandı, 1997'de tamamen yasaklandı. Nesli tükenme tehlikesi altında. Yeşilırmak'ta artık nadiren görülüyor. Mersin morinası türünden beluga havyarı yapılmaktadır," dedi.

Yesilirmak Mersin Baligii 3

Samsun'da Düğünde Havaya Ateş Açan 3 Kişiye Para Cezası Samsun'da Düğünde Havaya Ateş Açan 3 Kişiye Para Cezası

Yeşilırmak'ın mersin balıkları için önemli bir üreme sahası olduğunu vurgulayan Sağlam, 5 bin mersin balığının Yeşilırmak'a salınmasının bölge balıkçılığı için hayırlı olmasını temenni etti. Balıkçılardan bu balıkların avlanmamasını ve yakalanırsa suya geri bırakılmasını istedi.

Editör: Haber Merkezi