Samsun'un İlkadım ilçesinde, yaşlı ve yürümekte zorluk çeken bireylerin sosyal yaşamlarına destek olmak amacıyla "Ata Ocağı" projesi başlatıldı. İlkadım Belediyesi ekipleri, sağlık sorunları nedeniyle evlerinden dışarı çıkamayan 20'nin üzerindeki yaşlı vatandaşları sabahın erken saatlerinde servis araçlarıyla evlerinden alarak Ata Ocağı'na getiriyor.

iladik-buyukler-kresi-samsun-4

Burada yaşlılar, bir araya gelip sohbet edebiliyor, arkadaşlık bağları kurabiliyor ve çeşitli etkinliklere katılabiliyor. Ayrıca, tansiyon ve kan şekerleri ölçülerek sağlık durumları takip ediliyor. Ata Ocağı'nda bulunan sağlık personeli, yaşlılara farklı aktivitelerde rehberlik ediyor.

Ata Ocağı'nın sorumlusu Muhterem Bellek, projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, "Evden çıkma imkanı olmayan, bunalan büyüklerimizi buraya getirerek kaynaşmalarını, hoş bir gün geçirmelerini sağlıyoruz" dedi.

Ev hanımı Nebahat İnceoğlu, Ata Ocağı'na gelerek diğer yaşlılarla tanıştığını ve burada hoş vakit geçirdiğini söyledi. 86 yaşındaki emekli Zeki Sözen de burada evladı gibi karşılandığını ve kendini çok mutlu hissettiğini ifade etti.

iladik-buyukler-kresi-samsun-3

Samsun İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, projenin yaşlılar için büyük bir rahatlama olduğunu belirterek, "Bu kreş, Türkiye'de bir ilk" dedi. Ata Ocağı projesini diğer mahallelere de yaymayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Editör: İbrahim Canbulat