Son günlerde Türkiye genelinde yaşanan bir araç muayene istasyonu skandalı, milyonlarca araç sahibini endişeye sürükledi. TÜVTÜRK araç muayene istasyonunda gerçekleşen bu olay, bir araç sahibinin 100 bin TL'nin üzerinde fatura ödemesine neden oldu.

Olayın mağdurlarından Halil Çeribaş, aracının tüm bakımlarını yaptıktan sonra 25 Eylül akşamı TÜVTÜRK Büyükçekmece Mimarsinan Muayene İstasyonu’na götürdüğünü anlattı. Ancak muayene sonrasında aracının ileri gitmediğini fark eden Çeribaş, yetkililerden yardım istedi. Fakat aracının muayeneye hasarlı bir şekilde çıktığını öğrenince şaşkına döndü.

Çeribaş’ın anlattığına göre, otomatik vitesli aracının muayenesi sırasında bir hata yapılmış ve aracı iterek dışarı çıkarmışlar. Bu durum sonucunda aracının şanzımanında en az 110 bin TL’lik bir hasar oluştu. Çeribaş, aracının TÜVTÜRK muayene istasyonunda muayene sırasında yaşanan hatayı öne çıkarmış. Arabasının muayenesinin yanlış yapıldığını ve bu nedenle ciddi bir hasarın meydana geldiğini belirten Çeribaş, yaşanan hatanın sonucunda aracının şanzımanında en az 110 bin TL’lik bir hasar oluştuğunu ifade etti.

TÜVTÜRK istasyonlarında benzer durumların daha önce de yaşandığını öğrenen Çeribaş, durumu yargıya taşımaya hazırlandığını belirtti ve dava açılmasının ardından gerçeklerin ortaya çıkacağını ifade etti. Bu olay, araç sahipleri arasında büyük bir endişeye neden olurken, TÜVTÜRK’ten gelecek açıklamalar ve mağduriyetlerin giderilmesi için yetkililerden adımlar bekleniyor. Araç muayenelerindeki güvenilirliğin ve hizmet kalitesinin yeniden değerlendirilmesi için çağrılar da yapılıyor.

Editör: İbrahim Canbulat