A Milli Futbol Takımı, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) macerasına BVB Dortmund Stadyumu'nda başlayacak. 18 Haziran'da Gürcistan ve 22 Haziran'da Portekiz ile karşılaşacak olan Türkiye, Dortmund'daki bu ünlü stadyumda ilk iki maçını oynayacak.

BVB Dortmund Stadyumu'nun Özellikleri

Dortmund kentindeki bu stadyum, 1974'te açılmış olup, 62 bin kişilik kapasitesiyle turnuvanın en büyük üçüncü stadyumu konumunda. Borussia Dortmund'un evi olarak bilinen stadyum, UEFA organizasyonlarında BVB Dortmund Stadyumu adıyla anılıyor. Normalde 81 bin 365 kişilik kapasiteye sahip olan stadyum, lig maçlarında kale arkası tribünündeki koltukların sökülmesiyle bu kapasiteye ulaşıyor.

Tarihi ve Unvanları

Bu stadyum, "Sarı Duvar" adı verilen güney tribünüyle ünlüdür. Yaklaşık 25 bin kişi kapasiteli bu tribün, Borussia Dortmund'un maçlarında sarı formalı taraftarların ayakta durması nedeniyle bu ismi almıştır. 1974 ve 2006 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan BVB Dortmund Stadı, 2001 yılında UEFA Kupası finaline de sahne olmuştur.

B V B Dortmund Stadyumu 2

Thomas Reis Kayseri Kampını Değerlendirdi Thomas Reis Kayseri Kampını Değerlendirdi

EURO 2024 Maç Programı

BVB Dortmund Stadı'nda oynanacak EURO 2024 maçları şu şekildedir:

  • 15 Haziran: İtalya-Arnavutluk
  • 18 Haziran: Türkiye-Gürcistan
  • 22 Haziran: Türkiye-Portekiz
  • 25 Haziran: Fransa-Polonya
  • 29 Haziran: Son 16 turu
  • 10 Temmuz: Yarı final

Türkiye'nin Maçları ve Beklentiler

Türkiye'nin grup maçları, futbolseverler için büyük bir heyecan kaynağı olacak. Ay-yıldızlı ekibimiz, BVB Dortmund Stadı'nda ilk maçında Gürcistan ile 18 Haziran'da, ikinci maçında ise Portekiz ile 22 Haziran'da karşılaşacak. Türk futbolseverler için bu karşılaşmalar büyük önem taşıyor.

Editör: Haber Merkezi