Türkiye'nin en önemli kültür organizasyonlarından biri olan Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen Türkiye Güzellikleri Sergisi, bu yıl 16 farklı şehri ziyaret edecek. Serginin yeni durağı ise Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlattığı Samsun oldu.

Turkiyenin Guzellikleri Foto Muhabirleri Samsun 4

Bengü İle Muhteşem Kapanış Bengü İle Muhteşem Kapanış

8-16 Haziran tarihleri arasında Samsun Tütüncü İskelesi’nde sergilenecek olan Türkiye Güzellikleri Sergisi, Samsunlu vatandaşlarla buluştu. Seçkisini Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD)’nin yaptığı ve 31 usta fotoğrafçının çektiği 39 farklı fotoğrafın yer aldığı sergi, daha önce Almanya’dan ABD’ye, Rusya’dan Güney Afrika’ya, Hindistan’dan Zambiya’ya, Katar’dan Arjantin’e yirminin üzerinde ülkede beğeniye sunuldu.

Turkiyenin Guzellikleri Foto Muhabirleri Samsun 8

Türkiye’nin Güzelliklerinden Seçki

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 39 yıldır aralıksız düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasında 2018 yılından bu yana ülke tanıtımına katkı sunmak adına ayrı bir yarışma olarak eklenen "Türkiye Güzellikleri" kategorisine her yıl 5 binden fazla eser katılıyor.

Turkiyenin Guzellikleri Foto Muhabirleri Samsun 3

Yarışmada ödül alan fotoğraflardan oluşan dev arşivden seçilen kareler, farklı seçkilerle dünyanın farklı kentlerine taşındıktan sonra bu yıl Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’ne taşındı.

Turkiyenin Guzellikleri Foto Muhabirleri Samsun 6

Kültür Yollarını Süslemeye Devam Ediyor

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Kültür Yolu Festivalleri’nin Türkiye’nin sahip olduğu görsel mirasın farklı bölgelere taşınmasına sağladığı katkıya değinerek, “Türkiye Güzellikleri Sergisi bugüne kadar 20 farklı ülkede, sahip olduğumuz görsel güzellikleri tanıtmak adına beğeniye sunuldu. Kültür Yolu Festivalleri sayesinde bu kez ülkemizin 7 farklı bölgesinde birçok şehirde vatandaşlarımızla buluşacak. Adana, Şanlıurfa ve Bursa’nın ardından bu güzellikleri yansıtan fotoğrafları bu kez de Samsunlular ile bir araya getiriyoruz” dedi.

Turkiyenin Guzellikleri Foto Muhabirleri Samsun 7

Sergide Fotoğrafı Olan İsimler

Sergide fotoğrafı yer alan isimler arasında Ahmet Faruk Sarıkoç, Ahmet Aslan, Ahmet Turan Kural, Ali Mermertaş, Beytullah Eles, Cem Öksüz, Gülin Yiğiter, Erdem Şahin, Ekrem Kalkan, Emrah Gürel, Emrullah Akgün, Ercan Arslan, Esengül Alıcı, Hasan İçel, İsa Cıda, İsa Terli, İsmail Serhat Şahin, Levent Kulu, Mehmet Aslan, Meriç Aktar, Metin Öztürk, Ozan Güzelce, Rıza Özel, Selahattin Sönmez, Selçuk Şamiloğlu, Seymen Bozarslan, Sinan Çakmak, Soner Kılınç, Ufuk Turpcan, Ünal Çam, Tolga Adanalı gibi usta fotoğrafçılar bulunuyor.

Turkiyenin Guzellikleri Foto Muhabirleri Samsun 5

Editör: Haber Merkezi