Samsun Valiliğinden Önemli Duyuru: Denize Girmeyin! Samsun Valiliğinden Önemli Duyuru: Denize Girmeyin!

Samsun'da inşaat sektörünün çatı kuruluşu olan Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği'nin (SİMDER) ikinci olağan genel kurul toplantısı öncesi, hazirun listelerinin değiştirilmesi ve başkan adayı Sezgin Aydın ile bazı isimlere hazirun listelerinde yer verilmemesi, Samsun Valiliği Samsun İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü'ne şikayet edilmiş, müdürlük ekipleri derneğin faaliyetlerini incelemeye almıştı.

Genel kurulda başkan adayı olacak olan Sezgin Aydın ve destekçisi olduğu söylenen 63 kişi tüzüğe göre genel kurulda oy kullanamayacağı iddia edilmişti. Sezgin Aydın ve oy kullanamayacak üyeler konuyu yargıya taşıdı. 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, yapılan başvuruları değerlendirip, söz konusu kişilerin genel kurula katılarak seçme seçilme hakkını kullanmasına, 31 Mayıs'ta yapılan genel kurulun geri bırakılması talebinin reddine karar verdi.

Öte yandan Başkan Yunus Güney ve ekibi genel kurulun ertelendiği yönünde genel kurulun yapılacağı salonun önüne yazılar astı. Olaya müdahil olan polis ekipleri genel kurulun yapılması için gerekli önlemleri aldı. Yunus Güney'i destekleyen üyeler, güvenlik güçleri ile tartışarak oylamaya katılmadı. Başkan adayı olması beklenen Yunus Güney ve Adem Bektaş, adaylıktan çekildi. Genel kurulda Sezgin Aydın'ın listesi tek aday olarak oylamaya sunuldu. Sezgin Aydın oy birliği ile SİMDER'in başkanı oldu. Toplantıda tüzük değişikliğine gerek olmadığı oy birliğiyle kararlaştırıldı.

Simder Olayli Kongre 4

SAVCILIĞA BAŞVURU YAPILMASI BEKLENİYOR

SİMDER'in yeni başkanı Sezgin Aydın’ın seçilmesinin ardından mevcut yönetim Yunus Güney'in ekibi dernek evraklarını teslim etmediği öne sürüldü. Bunun üzere Sezgin Aydın ve ekibinin yargıya başvuracağı öğrenildi.

Olaylı geçen kongre sonrası oy birliği ile başkan seçilen Sezgin Aydın, yaptığı açıklamada, "Başkan Yunus Güney, aday olmamı hazmedemediğini ve kendisine rakip istemediğini herkese söyleyerek kutuplaşmaya sebep oldu. Hatta beni aday yapmamak için kendisi de adaylıktan çekilerek Adem Bektaş'ı ortak aday yapmak istedi fakat adaylıktan çekilmedim. Devamında 26 kişilik yönetimin 14 kişisi diğer 12 kişiye bilgi vermeden 14 Mayıs 2024 günü gizli bir toplantı yaparak ve öncesinden kendilerine destek vereceğini bildikleri kişilerin aidat borçlarını arayarak ödetti. Sonrasında kendilerini güçlü gördüklerinden dolayı beni destekleyecek kişilere aidat borcu bilgisi vermemiş, 130 üyeden oluşan dernekte 67 kişilik hazirun listesi yaparak diğer 63 kişiyi devre dışı bırakmışlardır. Bu adaletsizliğe dernekler masası nezdinde inceleme talebinde bulundum.

Bu inceleme sonucunda dernekler masası ekipleri SİMDER Genel Merkezinde denetleme yapmak istemiş fakat Yunus Güney destekçileri tarafından zorluk çıkarılarak denetleme yapılmamıştır. Bunun üzerine dernekler masası SİMDER belgelerini Valilik binasındaki yerinde inceleyerek usule uygun olmayan ve üyelere oy kullandırtmama durumunu resmi yazı ile adli makamlara iletti. Adli makamlar önce benim ve sonrasında diğer kişilere seçme ve seçilme hakkını iade etti. SİMDER Genel Merkezinde genel kurul için toplanılmış ve gerekli yeteri çoğunluk oluşacak seçime gidilmiştir. Yunus Güney ve ekibi polis ekiplerine zorluk çıkararak provokasyon yapmış ve adli makamların verdiği kararı tanımadıklarını söyleseler de tek liste ile seçime girip oy birliği ile başkan seçildim. Bu haksızlığın hızlı bir şekilde giderilmesi için ivedi karar veren adli mercilere ve denetleme için bahane uydurmadan hemen hızlıca hareket eden İl Dernekler Masasına teşekkür ederiz. Büyük bir adaletsizlik önlenmiştir. Emeği geçen ve fedakarca çalışarak iki haftadır sabreden tüm üyelerimize minnettarız. Bugünden itibaren bize oy veren vermeyen herkese eşit mesafedeyiz"

Simder Olayli Kongre 3

YÖNETİM KURULU

SİMDER'in yeni yönetim kurulu asil üyeleri şu şekilde oluştu; "Sezgin Aydın, Halil Polat, Adem Memiş, Yaver Cengiz, Cemil Dere, Fatihan Ak, Gökan Üstüntaş, Hasan Ataman, Serhat Kurt, Tuncay Bulut, Orhan Sığırcı, Seydi Söyler, Hüseyin Altun, Hatice Gülnur Gök, Doğukan Petek, Ümit Bektaş, Necmettin Uçan, Sultan Aziz Salman, Mahmut Özkök, Ramazan Yazıcı, İsmail Hakkı Köksal, Hamit Acar, Kenan Bilici, Erkan İnan, Ünal Teber, Enis Koçali"

Denetim Kurulu

Ramazan Mırık, Ramazan Tokmak, Uğur Gürel

Etik Kurulu

Halil Bilici, Mehmet İnel, Önder Gürsel, Akın Akçaoğlu, Yavuz Selim Şentürk.

Editör: Haber Merkezi