Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), yağışlarda oluşan su baskını ve taşkın problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla Canik ilçesinde başlattığı "Yağmur Suyu Terfi Projesi"nin hızla ilerlediğini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gülsan Sanayi Sitesi ve Eski Sanayi bölgesinde yapılan Yağmur Suyu Keson Terfi Merkezi'nin betonarme imalatı tamamlandı. Terfi merkezinde biriken yağmur sularının tahliyesini Mert Irmağı'na sağlamak amacıyla bölgeye getirilen duktil boruların belirlenen hatta döşenmesi için çalışmalar başladı.

canik-taski-saski-terfi-istasyonu-4

Sözleşme bedeli 7 milyon 555 bin lira olan projenin inşaat çalışmaları bittiğinde, sağanak yağmurlar sonrası bölgede biriken yüzey suları Yağmur Suyu Keson Terfi Merkezinde toplanacak. Merkezde bulunan ve her biri saniyede 0,5 metreküp su tahliyesi gücüne sahip 4 pompa yardımıyla sular alıcı ortama deşarj edilecek. SASKİ, bu sayede bölgede yaşanan yağmur suyu ve taşkın probleminin önüne geçecek.

canik-taski-saski-terfi-istasyonu-2

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şiddetli ve ani sağanak neticesinde meydana gelen taşkınlarda belirlenen zayıf noktalar için hızla çalışma yapıp proje ürettiklerini belirtti.

mustafa-demir-canik-taski-saski-terfi-istasyonu-5

Kentin dört bir yanında büyük altyapı çalışmalarını hayata geçirdiklerine işaret eden Demir, şunları kaydetti:

"Dev bütçeli projeleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Çözüm odaklı çalışmaya, her zaman verimlilik ilkesi ile hareket etmeye özen gösteriyoruz. Vatandaşlarımızın daha konforlu, daha kaliteli bir yaşam sürmeleri için her alanda gayret, hakkaniyet ve samimiyetle çalışmaya devam ediyoruz..."

Editör: İbrahim Canbulat