Türk Silahlı Kuvvetleri, Ateş Serbest 2023’ün Seçkin Gözlemci Günü'nde SARSILMAZ tarafından geliştirilen milli makineli tüfek SAR 762 MT'yi ilk kez atışlı test faaliyetinde kullandı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile SARSILMAZ arasında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilen bu milli savunma ürünü, Mehmetçik tarafından olumlu bir şekilde değerlendirildi.

SAR 762 MT, 5 farklı modelle kullanıcılarına çeşitli seçenekler sunuyor. SAR 762 MT-A, Uzaktan Kumandalı Silah Sistemlerinde (UKSS) kullanılabilme özelliğine sahipken, SAR 762 MT-B çatal ayak ve üç ayaklı sehpa üzerinden ateşlenebiliyor. SAR 762 MT-C ise tekerlekli ve paletli zırhlı araçlarda eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak hizmet vermek için tasarlanmış durumda.

SAR 762 MT-D, dakikadaki atım hızını değiştirme yeteneği ile dikkat çekiyor. Ayrıca, SAR 762 MT-E, deniz platformları dahil olmak üzere korozyona dayanıklı yapısı ile öne çıkıyor.

SAR 762 MT, hızlı namlu değiştirme (QCB) özelliği ile daha fazla atış yapma olanağı sunuyor. En az 50 bin atım gövde ve 25 bin atım namlu ömrüne sahip olan bu milli makineli tüfek, -42 ve +71˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Bölge hedefleri için etkili menzili 1100 metreye ulaşırken, azami menzili ise 3.725 metre olarak belirlenmiş durumda.

Editör: İbrahim Canbulat