Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan son tahminlere göre, bölge genelinde hava parçalı ve çok bulutlu olacak. Ancak, Çorum çevresi dışındaki kesimler aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlarla karşılaşabilir. Samsun'da hava sıcaklığının 5 ila 10 derece düşmesi bekleniyor.

Akşam saatlerine kadar kuzeyden orta kuvvette esmesi beklenen rüzgar, kıyı kesimlerde yer yer kuvvetli olabilir (40-60 km/sa). Akşam saatlerinden sonra ise güneyden hafif, yer yer orta kuvvette esecek.

Beklenen hadise gök gürültülü sağanak yağış. Samsun'un doğusu, Ordu, Giresun ve Trabzon'da kuvvetli (21-50 kg/m2), Trabzon'un doğusu, Rize ve Artvin'in kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Bu yağışlar yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olabilir. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, heyelan, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalı.

Bu hava durumu uyarısı 09.10.2023 Pazartesi günü 09.00'dan 18.00'e kadar geçerli olacak.

Unutmayın ki, bu tür hava koşullarında sel, su baskını, heyelan gibi riskler artabilir. Herkesin dikkatli ve tedbirli olması önemlidir.

Editör: İbrahim Canbulat