Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentte trafik ve ulaşım sorunlarına çözüm getirecek projeleri hayata geçirirken, ulaşım altyapısını güçlendirmeye de devam ediyor. Hafif Raylı Sistem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, 10 yeni tramvayın alınmasıyla kapasitesini artırıyor. Bu adım, kent için yaklaşık 1 milyar TL'lik bir yatırım anlamına geliyor.

hafif-rayli-sistem-samsun-5

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 10 yeni tramvayın Hafif Raylı Sistem'in yolcu kapasitesini yüzde 35 oranında artıracağını belirterek, "Bu karar kentimiz için tek kalemde yaklaşık 1 milyar liralık bir yatırım anlamına geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a tüm Samsunlu hemşehrilerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum. Kentimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

hafif-rayli-sistem-samsun-6

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 'Ulaşım Ana Planı' ve 'Akıllı Şehir Trafik Güvenliği' projesi ile kentte ulaşım alanında büyük bir dönüşüm yaşanırken, toplu taşıma da önemli adımlar atılıyor. ASELSAN iş birliğiyle kullanılmaya başlanan lityum pilli elektrikli otobüslerin ardından, Hafif Raylı Sistem'in kapasitesini artırma kararı alındı. Yeni tramvayların alınmasıyla hattın günlük yolcu kapasitesi 95 binden 128 bin 250'e çıkacak.

hafif-rayli-sistem-samsun-3

Başkan Demir, "Samsun’da toplu taşımada en fazla yükü göğüsleyen ulaşım tercihlerinden biri olan Hafif Raylı Sistemde şuan 32 metre uzunluğunda 24 adet, 40 metre uzunluğunda 5 adet olmak üzere toplam 29 tramvay hizmet veriyor. 2023 yılında sistemde günlük taşıdığımız yolcu sayısı Ekim ayı itibariyle 92 bin 295’e kadar yükseldi. Yeni tramvayların alınması noktasında bir karar aldık. Kentimizde tüm alanlarda olduğu gibi toplu taşımada vatandaşlarımıza en konforlu hizmeti sunmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Editör: İbrahim Canbulat