Samsun'un Ayvacık ilçesinde V.S.K. (16), annesi Melek Baştürk'ü (44) tabancayla vurarak öldürdü. Mahkemede, V.S.K. "Bana kimse yardım etmedi, azmettirmedi" dedi. Babası Kenan K. (61) ise suçlamaları reddetti.

Olayın Geçmişi ve Dava Süreci

1996 yılında Kenan K., Melek Baştürk'ü kaçırarak dini nikah kıydı. Çift, 2021'de ayrıldı ve Melek Baştürk tanıştığı N.T. ile dini nikah kıydı. Melek Baştürk, 19 Temmuz 2023'te emniyete başvurarak uzaklaştırma kararı talep etti.

Bakan Yerlikaya, 15 Temmuz Şehidi İkiz Polisleri Andı Bakan Yerlikaya, 15 Temmuz Şehidi İkiz Polisleri Andı

27 Temmuz'da Melek Baştürk, kızı Ö.A. ile birlikte Kenan K.'nin kardeşinin cenazesine gitti. V.S.K., tartıştığı annesini cenaze evinde tabancayla vurarak öldürdü. V.S.K. aynı gün jandarmaya teslim oldu. Babası Kenan K. ise gözaltına alındı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İddianame ve Mahkeme Süreci

Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı, V.S.K. hakkında 'Tasarlayarak kadına karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, babası Kenan K. ve iş ortağı H.A.U. hakkında 'Azmettirme' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame hazırladı. İddianame, Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Savunmalar ve İfadeler

Mahkemede V.S.K., "Annemle tartıştık, o bana silah doğrulttu. Arbede sırasında silah patladı. Bana kimse yardım etmedi, azmettirmedi" dedi. Kenan K. ise "Melek'i öldürtmem söz konusu değil. Oğlumun aracı nasıl aldığı hakkında bilgim yok. Beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, tanık ve sanıkları dinledikten sonra duruşmayı erteledi.

Kaynak: DHA