Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Samsun 11. Bölge Müdürlüğü, Türkiye'de Kafkas sülünlerinin azalan popülasyonunu artırmak amacıyla 1969 yılında kurulan istasyonda 369 bin 65 sülün yetiştirdi. Bu sülünler, 55 yıl boyunca Türkiye'nin farklı bölgelerinde doğaya salındı.

Samsun Sulun Ciftligi Doga 5

Nesli Tehlike Altındaki Türleri Koruma Çalışmaları

DKMP Genel Müdürlüğü, ülkenin farklı bölgelerinde memeli ve kanatlı yaban hayvanları için kurduğu üretim istasyonları ile nesli tehlike altındaki türlerin korunmasına katkı sağlıyor. İstanbul Polenezköy ve Samsun Gelemen Sülün Üretme İstasyonları bu amaçla faaliyet gösteriyor. Samsun'da 1969'da kurulan Gelemen Sülün Üretme İstasyonu, bugüne kadar 369 bin 65 sülünü doğaya kazandırdı.

Samsun Sulun Ciftligi Doga 4

Kene Mücadelesi ve Popülasyon Artışı

Popülasyonunun artırılması hedeflenen sülünler, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan kenelerle mücadele amacıyla bazı illerde doğaya bırakılıyor. Tekkeköy ilçesi sınırlarında 1 hektarlık alanda sülün üretimi yapılırken, DKMP Samsun 11. Bölge Müdür Yardımcısı Ertan Kuduban, sülün üretiminin detaylarını anlattı.

2023'te 14 Bin 232 Sülün Üretildi

Kuduban, "2023 yılında 14 bin 232 sülün üretildi. Bolu ve Düzce'ye 500, Zonguldak, Iğdır, Bitlis, Diyarbakır ve Ordu'ya 1000, Samsun'a 1250, Rize, Trabzon ve Giresun'a 750, Batman'a 1500 sülün gönderilerek doğaya bırakıldı. 2024'te 2 bin 500 sülün üretimi yapılarak Kastamonu, Zonguldak, Samsun, Batman ve Siirt'te doğaya salınacak," diye konuştu.

Samsun'da Uyuşturucu Operasyonunda 22 Şüpheli Yakalandı Samsun'da Uyuşturucu Operasyonunda 22 Şüpheli Yakalandı

Samsun Sulun Ciftligi Doga 3

Üretim Süreci ve Teknik Bilgiler

İstasyonun üretim süreci hakkında bilgi veren Kuduban, "Her yıl mart ayı sonu veya nisan ayı başında üreme döneminde erkek ve dişiler gruplandırılarak yumurtalar toplanıyor. Dezenfekte edilen yumurtalar, gelişim makinesinde 21 gün tutuluyor. Çıkım makinesinde 3 gün daha kaldıktan sonra civcivler büyütme makinelerine alınıyor ve kümese geçmeden önce 15-21 gün bu makinelerde tutuluyor," dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı