Samsun'da 2024 üretim sezonu için fındık rekolte tahmin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, yaptığı yazılı açıklamada, 13 ilçede önceden belirlenen 87 rekolte bahçesinde yaklaşık 450 dalda çotanak sayımı esasına göre veri toplandığını belirtti.

Findik Rekolte Samsun 2024 3

Bakan Şimşek: Cari Açık Mayısta 25,2 Milyar Dolara Geriledi Bakan Şimşek: Cari Açık Mayısta 25,2 Milyar Dolara Geriledi

Çok Kurumlu İşbirliği

Sağlam, Fındık Rekolte Tahmin Komisyonu'nda il ve ilçe müdürlüklerinin yanı sıra ziraat odaları, ticaret borsası, ticaret ve sanayi odaları, Toprak Mahsulleri Ofisi, Ticaret Bakanlığı Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ve Ulusal Fındık Konseyi temsilcilerinin de bulunduğunu ifade etti. Çalışmaların 26 Haziran'da başladığını ve 17 Temmuz'da tamamlanmasının planlandığını kaydetti.

Doğru Politikalar İçin Doğru Sayım

Sağlam, sahil, orta ve yüksek kuşaklarda belirlenen fındık bahçelerinde çotanak sayımı yapılarak doğru rekolte tahminlerinin elde edildiğini belirtti. Bu sayımlar, fındık veren dallarda yapılarak en yakın doğru sayım tekniğinin uygulandığını söyledi.

Findik Rekolte Samsun 2024 4

Hedef: Birinci Sıra

Samsun'da yapılan verim artışı çalışmalarının sonuç verdiğini ve sahil kesimindeki ağaçlardan yüksek verim alındığını belirten Sağlam, “Bakım, besleme ve budama gibi verim artışına etki eden çalışmalarımızın karşılığını alarak bölgemizde üretim açısından birinci sırayı almayı hedefliyoruz. Çiftçilerimize de güveniyoruz.” dedi.

Editör: Haber Merkezi