Samsun Valiliği İl Jandarma Komutanlığı, kamu düzeninin sağlanması, suçla mücadele ve halkın güvenliği amacıyla Eylül ayı boyunca titizlikle çalıştı. Bu süre zarfında gerçekleştirilen uygulama ve denetimlerde önemli başarılar elde edildi.

Aranan şahısların yakalanmasına yönelik gerçekleştirilen sorgulamalarda, toplamda 470 farklı suçtan aranan şüpheli şahıs tespit edildi. Ayrıca, 14 kayıp şahsa da ulaşılarak ailelerine teslim edildi. Bu operasyonlar sonucunda 12 adet tabanca, 1 adet makineli tabanca, 7 adet av tüfeği ve 11 adet mühimmat ele geçirildi.

samsun-jandarma-operasyon-uyusturucu-5

Özellikle uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadele kapsamında önemli adımlar atıldı. 81 ayrı olayda 93 şüpheli yakalandı. Bu operasyonlarda 41 bin 505 gram kubar esrar, 11 bin 120 adet makaron, 5 bin gram kaçak tütün, 2 bin 511 litre kaçak yumuşatıcı, 805 kök kenevir bitkisi, 376 elektronik sigara, 88 paket kaçak sigara, 62 adet sentetik uyuşturucu hap, 50 gram metamfetamin, 13 gram bonzai ve 10 gram toz esrar ele geçirildi.

samsun-jandarma-operasyon-uyusturucu-4

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde ise toplamda 10 şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edildi. Bu şahıslardan 6'sı FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmaktan, 3'ü DEAŞ terör örgütü propagandası yapmaktan ve 1'i DEAŞ terör örgütüne üye olmaktan tutuklandı.

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ise 21 olaya müdahale ederek 21 müşteki-mağdur ve 15 şüpheliyi tespit etti. Bunun yanı sıra, 6 faili meçhul olay şüphelisinin tespitine yönelik çalışmalar devam ediyor.

samsun-jandarma-operasyon-uyusturucu-3

Trafik Jandarması ekipleri, 01 Eylül-30 Eylül tarihleri arasında 20 araç sürücüsünün sürücü belgesine ilgi gösterdi, 274 araç trafikten men edildi ve 2 milyon 578 bin 574 TL cezai işlem uygulandı. 632 araç sürücüsü hız sınırını aşarken, 200 araç sürücüsü/yolcu emniyet kemeri takmamaktan, 80 araç sürücüsü sürücü belgesiz araç kullanmaktan, 56 araç sürücüsü seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmaktan, 20 araç sürücüsü alkol veya uyuşturucu etkisinde araç kullanmaktan ceza aldı.

Samsun Jandarma Komutanlığı'nın gerçekleştirdiği bu başarılı operasyonlar, halkın huzur ve güvenliği için gösterdikleri özverili çalışmanın bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

Editör: İbrahim Canbulat