BITES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri tarafından geliştirilen robot köpek Keçi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonel yeteneklerini artırıyor.

TEKNOFEST İzmir'de konuşan BITES Savunma, Havacılık & Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Uğur Coşkun, robot köpek Keçi'nin normal otonom ve kara araçlarına göre dağlık, kayalık ve ulaşılması zor bölgelere daha uygun olduğunu belirtti.

Coşkun, "Robotumuz yaklaşık 25 kilogramlık yük taşıyabiliyor ve 1 metrelik bir alandan sıçrayabiliyor. Keçi, operasyon alanlarında malzeme taşıma, iletişim noktası oluşturma, keşif, mayın temizleme gibi birden fazla özelliğe sahip. Kara Kuvvetleri ve Özel Kuvvetler'in ihtiyaçları için ideal bir insansız platform." dedi.

Ayrıca, operatörlerin sistemi kolaylıkla kullanabileceğini belirten Coşkun, robotun hızlı manevra kabiliyetini vurguladı.

BITES Savunma, Havacılık & Uzay Teknolojileri Kurumsal Uygulamalar Yazılım Müdürü Kubilay Erkeç, robotun özelliklerini detaylandırarak, sensör işleme, sensör füzyonu ve yapay zeka algoritmaları alanında yoğun çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Editör: İbrahim Canbulat