İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, orta yaşlardaki beslenme alışkanlıklarının ileride demans riskini önemli ölçüde etkileyebileceğini ortaya koydu. 40'lı yaşlarda beslenmeye eklenen her faydalı besinin bunama riskini yüzde 4 oranında azalttığı bulundu.

Araştırma, 1946 yılında doğan ve 75 yıldan uzun süredir takip edilen 3.059 İngiliz yetişkinin verilerini inceledi. Katılımcılar, ne kadar sebze veya şekerli gıda tükettikleri gibi faktörlere göre diyetlerini "düşük", "orta" veya "yüksek" kalite olarak derecelendirdi. Düzenli bilişsel testler, kaliteli beslenmenin hafızayı nasıl etkilediğini gösterdi. En kötü hafıza performansına sahip grubun %59'u düşük kaliteli diyete sahipken, en iyi hafızaya sahip grubun %36'sı yüksek kaliteli diyete sahipti.

Beslenme Demans Arastirma 2

Çalışma, sağlıklı beslenmenin bunamayı önlemede hayati rol oynadığını ve 43 yaşında başlayan beslenme şeklinin ilerideki demans riskini güçlü şekilde belirlediğini gösterdi. Yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, meyveler ve tam tahıllar gibi işlenmemiş bitkisel gıdaların yüksek olduğu diyetler en koruyucu olanlar olarak belirlendi.

Massachusetts Tufts Üniversitesi'nden Dr. Kelly Cara, "Yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, meyveler ve tam tahıllar içeren diyetler bilişsel sağlığı iyileştirebilir" dedi. Antioksidanlar, iltihaplanmayı azaltarak ve beyne giden kan akışını iyileştirerek beyin sağlığını destekleyebilir.

Beslenme Demans Arastirma 1

Tatlı Krizini Yenmenin 8 Etkili Yolu Tatlı Krizini Yenmenin 8 Etkili Yolu

Demans Riskini Azaltmak İçin İpuçları:

  • Her tür ve renkte sebze tüketin.

  • Mercimek, fasulye ve bakliyat tüketin.
  • Tam tahılları tercih edin.
  • Omega-3 içeren yağlı balıkları tüketin.
  • İşlenmiş ve kırmızı eti sınırlandırın.
  • Alkol tüketimini azaltın.
  • Şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçının.
Editör: Haber Merkezi