Türkiye'de sağlık alanındaki başarılarıyla tanınan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi, güçlü kadrosuyla Karadeniz Bölgesi'nde etkin rol üstleniyor. 2003 yılında faaliyete geçen ve 2010'da kendi binasına taşınan hastane, 2015 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından 'Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi' ruhsatını alarak hastane statüsü kazandı.

samsun-omu-veteriner-hayvan-hastanesi-4

Hasta sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor. 2015 yılında 1.578 hasta hayvanın muayene edildiği hastanede, 2022 yılında bu sayı 25.000'e ulaştı. 2023 yılının ilk 9 ayında ise 20.000 hasta hayvanın muayene edildiği belirlendi. Ayrıca 2015 yılında 244 operasyon gerçekleştirilirken, 2022 yılında bu sayı 1.200'e yükseldi. 2023 yılının ilk 9 ayında ise 1.044 hasta hayvana operasyon yapıldı.

samsun-omu-veteriner-hayvan-hastanesi-3

OMÜ Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi, İç Hastalıkları, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Dölerme ve Suni Tohumlama ve Yabani Hayvan Hastalıkları alanlarında hizmet veriyor. Bu alanda 22 öğretim üyesi, 14 araştırma görevlisi ve 50 doktora/yüksek lisans öğrencisi bulunuyor. Hastanede modern tıbbi cihazlarla donatılmış bir dizi bölüm bulunuyor, bu da en son teknolojiyle desteklenen etkili bir tedavi sağlanmasını mümkün kılıyor.

samsun-omu-veteriner-hayvan-hastanesi-5

OMÜ Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Samsun'a ek olarak Sinop, Amasya, Çorum, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerinden gelen hasta hayvanlara da hizmet vererek neredeyse tüm Karadeniz Bölgesi'ne ulaşıyor.

Bu başarılı hizmetler, OMÜ Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ni bölgenin önde gelen hayvan sağlığı merkezlerinden biri haline getiriyor.

Editör: İbrahim Canbulat