Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar, OMÜ Kurupelit Yerleşkesi'nde ormanlık alana 500 sülün ve kınalı keklik salarak doğal yaşamın desteklenmesine katkı sağladı.

keklik-sulun-omu-doga-3

Törende, OMÜ Rektörü Prof. Yavuz Ünal ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 11. Bölge Müdürü Halim Özdemir de hazır bulundu.

Rektör Ünal, üniversitenin Kurupelit Yerleşkesi'nde geniş bir ormanlık alana sahip olduğunu belirterek, Ziraat ve Veteriner Fakültesi'nin burada doğal hayatla ilgili önemli çalışmalar yürüttüğünü vurguladı. Yaban Hayatı Araştırmaları Enstitüsü'nün Türkiye'deki tek üniversite enstitüsü olduğuna dikkat çeken Ünal, bu enstitü aracılığıyla doğal hayatla ilgili araştırmaların daha sistemli bir şekilde yapılacağını ifade etti.

keklik-sulun-omu-doga-4

Ünal, doğal zenginliklerin dünya genelinde kaybolduğuna dikkat çekerek, insanların refahı ve mutluluğu için doğal dengenin korunmasının önemine vurgu yaptı. Bu etkinliğin sadece kuşların doğaya bırakılması olarak değil, aynı zamanda bir sosyal sorumluluk olarak algılanması gerektiğini belirtti.

keklik-sulun-omu-doga-5

Editör: İbrahim Canbulat