CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Samsun’un ulaşım sorunlarını sert bir dille eleştirdi. Çan, 22 yılda Samsun’a 73 milyar lira yatırım yapıldığı iddiasını sorgulayarak, “73 milyar liralık yatırım yaptıysanız, Samsun hala neden bu eziyeti çekiyor?” diye sordu.

Çan, Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında söz alarak, iktidarın ulaştırma politikalarını eleştirdi. Samsun’da yüzlerce kırsal mahallenin yol sorunu yaşadığını belirten Çan, vatandaşların ve muhtarların şikâyetlerine muhatap bulamadığını ifade etti.

Çan, “Terme'nin kırsal mahallelerine gidiyoruz aynı şikâyet, Kavak'ta, Asarcık'ta, Ayvacık'ta, Ladik'te aynı şikâyetler… Bizzat Ulaştırma Bakanı, Vezirköprü-Havza arasındaki yolun 2023’te tamamlanacağını söylemişti. Yıl 2024, hala yolun bitmesini bekliyoruz, bu bekleyişin faturası çok ağır oluyor, kazalarda canlarımızı kaybediyoruz” dedi.

Murat Can Milletvekili Chp Samsun Ulasim 3

Dervişoğlu: Milletine Yabancılaşan Partiler Çare Üretemez Dervişoğlu: Milletine Yabancılaşan Partiler Çare Üretemez

Çan, ayrıca Samsunluların neredeyse 20 yıldır hızlı tren vaadiyle aldatıldığını ve seçimden hemen önce Ulaştırma Bakanı’nın tekrar hızlı tren sözü verdiğini belirtti. “Samsun’un uçak seferleriyle de başı dertte. Hem sefer sayısı hem de uçuş saatleri konusunda Samsunlular mağdur ediliyor. Havalimanının durumu içler acısı. İç hat, dış hat terminalleri, apron sahası, sosyal donatılar, otopark kapasitesi ihtiyaca cevap vermiyor” diye konuştu.

Çan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın seçim döneminde Samsun’a gelerek “Samsun'a 2002'den bu yana 73 milyar 391 milyon liralık ulaşım ve iletişim altyapısı yatırımı yaptık” dediğini anımsatarak, “55-56 yıldır Samsun'da yaşıyorum; 73 milyarın 73 milyonunu dahi Samsun halkı görmedi. Bu 73 milyar yandaşlarınıza gitti. 73 milyar harcadınız, Samsun neden hâlâ hızlı trene kavuşamadı? Karayolu ulaşım sistemi neden felç? Havaalanı neden hâlâ fi tarihinden kalma durumda?” diye sordu.

Editör: Haber Merkezi