Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ, kurban kesimi ve et muhafazası hakkında önemli uyarılarda bulundu. Kurban etlerinin bozulmaması için kesimden sonra mutlaka soğutulması gerektiğini belirten Yalçındağ, vatandaşlara büyükbaş hayvanları pazarların girişindeki kesim yerlerinde kestirmelerini tavsiye etti.

Samsun'da Bariyere Çarpan Otomobildeki 2 Kişi Yaralandı Samsun'da Bariyere Çarpan Otomobildeki 2 Kişi Yaralandı

Güçlü Hayvanlara Dikkat!

Yalçındağ, özellikle büyükbaş hayvanların kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlara değinerek, "Son derece güçlü hayvanlar, kesim esnasında yapılacak bir hata, telafisi mümkün olmayan sakatlıklara hatta ölüme varan kazalara yol açabilir. Küçükbaş hayvan kesimini ise birkaç defa izleyen kişiler kolaylıkla yapabilir." dedi.

Kasap Kurban Bayrami Et 1

Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?

Kurban kesiminden sonra etlerin bozulmaması için soğutulmasının önemine vurgu yapan Yalçındağ, "Kurban etlerini hemen poşetlere koyup buzdolabına yerleştirmek yerine, soğuyana kadar bekletin ve sonraki günlerde işlemek üzere kasaplara götürün." diye ekledi.

Güvenli Kesim İçin İpuçları

Yalçındağ, hayvan kesiminde dini inançlar doğrultusunda yapılan işlemlerden de bahsederek, hayvanın yatırılarak üç ayağının bağlanıp bir ayağı serbest bırakıldıktan sonra kesim işleminin tamamlanması gerektiğini anlattı.

Kurban Bayramı öncesinde bu önemli uyarıları dikkate alarak hem güvenli bir kesim gerçekleştirebilir hem de kurban etlerinizi sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Editör: Haber Merkezi