Türkiye'de kenevir üretimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'da aldığı önemli kararlarla yeniden gündeme gelmişti. Bu kapsamda, 20 il pilot bölge olarak seçilerek çalışmalar hızlandırılmıştı. Keneviro adlı şirket, bu projeleri hayata geçirerek Samsun'da 30 milyon dolarlık bir yatırımla kenevir işleme fabrikası kurdu.

Havza Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyete geçen fabrika ile birlikte, şirketin kenevir üretim zinciri tohumdan nihai ürüne kadar tamamlanmış oldu. Samsun tesisinde ham ve boyalı elyaf üretimi, boyalı ve ham iplik üretimi, kıtık üretimi, kıtıktan yüzde 100 doğal kedi kumu ve hayvan altlığı üretimi yapılacak.

Keneviro Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Balkuv, geçen yıl 700 dekar, bu sene ise 5 bin 200 dekarlık alanda kenevir ekimi gerçekleştirdiklerini belirtti. Balkuv, “2024’te 16 bin dekar kenevir, 4 bin dekar keten ekeceğiz. 2025 sonunda toplamda 35 bin dekara ulaşacak. Endüstriyel kenevir Türkiye’de doğru bir şekilde işlenirse önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye'nin gayrisafi millî hasılasının yüzde 10'unu üretebilir” şeklinde konuştu.

kenevir-yatirimi-samsun-1

Balkuv, üç yıl içerisinde endüstriyel tarafta 600 kişilik istihdam yaratmayı hedeflediklerini ifade ederek, “301 çiftçi ile sözleşmeli olarak tarım yapıyoruz. Bu alan Türkiye’de büyük potansiyele sahip ama düzenleme gerekiyor” dedi.

Editör: İbrahim Canbulat