Karadeniz'in Samsun Yakakent ilçesinde, kafeslerde üretilen Türk somonunun hasadına başlandı. Baraj göllerinde 500-600 gram ağırlığa ulaşan somonlar, Yakakent açıklarındaki deniz kafeslerine taşınarak büyütüldü ve şimdi hasat ediliyor. Hasadın haziran ayı sonuna kadar devam edeceği öğrenildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, hasat töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin su ürünleri yetiştiriciliğinde dünya çapında bir konum elde ettiğini belirtti. Yılmaz, "Türk somonu, katma değeri yüksek ve kaliteli bir ürünümüzdür," dedi.

Turk Somonu Karadeniz Hasat 4

Yılmaz, Norveç ile yapılan karşılaştırmalarda Türk somonunun daha kaliteli çıktığını belirterek, Karadeniz'in su sıcaklığının somon yetiştiriciliğine uygun olduğunu vurguladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ise Samsun’daki su ürünleri yetiştiriciliğinin büyük bölümünün Derbent Baraj Gölü ve Yakakent açıklarında yapıldığını ifade etti. Sağlam, "2023 yılında 8 bin 771 ton Türk somonu üretildi," dedi.

Samsun'da Trafik Kazası: 1 Ölü, 4 Yaralı Samsun'da Trafik Kazası: 1 Ölü, 4 Yaralı

Turk Somonu Karadeniz Hasat 5

Sağlam ayrıca, Türk somonunun özellikle Japonya ve Rusya gibi ülkelerden büyük talep gördüğünü belirtti. "Bu talepler doğrultusunda üretim tesislerimiz planlarını revize ederek üretimi artırdı," dedi.

Hasat törenine Yakakent Kaymakamı Abdüssamed Kılıç, Belediye Başkanı Şerafettin Aydoğdu ve balıkçılık sektörü temsilcileri de katıldı.

Turk Somonu Karadeniz Hasat 3

Editör: Haber Merkezi