Türkiye'nin milli savaş uçağı KAAN için önemli bir aşama daha geride kaldı. KAAN, tam boy statik testinde yüksek dayanıklılığını kanıtladı ve Aralık ayının başında hızlı taksi testlerine başlamak üzere. Projenin başarıyla ilerlediğini belirten TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, KAAN'ın bu yılın sonunda ilk uçuşunu yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Jet eğitim uçağı HÜRJET'in başarılı uçuşlarından sonra, şimdi sıra KAAN projesinde. Kotil, "KAAN, bu yıl sonunda uçacak. Statik testler ve mukavemet testlerini başarıyla geçti. İniş takımları yakında monte edilecek. Bütün çabamız, KAAN'ı 100. yılımızda gökyüzünde görmek için" diye konuştu.

kaan-savas-ucagi-2

KAAN Projesi ve Milli Savunma

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, savunma alanındaki stratejik önemin altını çizerek, KAAN gibi bir ürünün yerli ve milli olmasının zorunluluk olduğunu vurguladı. Kotil, KAAN'ın motorunun ve fırlatma koltuğunun henüz yerli olmadığını belirtti, ancak bu bileşenlerin 2028'de Türk üretimi olacağını açıkladı.

kaan-savas-ucagi-1

Yol Haritası ve Gelecek Projeler

Kotil, KAAN projesinin yanı sıra Türkiye'nin milli savunma sanayi projelerine de değindi. GÖKBEY helikopterinin teslimatının yakın olduğunu ve ATAK-2 helikopterinin başarılı uçuşlar gerçekleştirdiğini belirtti. Ayrıca, 6. nesil savaş uçağı beklentilerine de değinen Kotil, önce mevcut projeleri tamamlamak gerektiğini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile 6. nesil uçak hakkında diyaloglarının olduğunu söyleyen Kotil, "Önemli olan KAAN değil aslında, bunu yapabilme yeteneği." dedi.

Editör: İbrahim Canbulat