Japonya Sağlık Çalışma ve Refah Bakanlığı'nın yaptığı araştırmaya göre, ülke genelindeki erkeklerin yüzde 37,5'i, kadınların ise yüzde 40,6'sı günde ortalama 6 saatten daha az uyku alıyor.

Bakanlık, bu hafta içinde duyurulan taslak aşamadaki tavsiye raporunda, uyku süresinin ve kalitesinin artırılması için yetişkinlere bir gecede en az 6 saat uyumaları önerisinde bulundu. Raporda, uyku sürelerinin "alarm verici" olarak nitelendirildiği belirtildi.

Farklı yaş gruplarına göre, 1-2 yaş aralığındakilere 11-14, 3-5 yaş aralığındakilere 10-13, ilkokul öğrencilerine 9-12, lise ve yükseköğrenim öğrencilerine de 8-10 saat aralığında uyku önerildiği ifade edildi.

Bakanlık, raporun son halini yıl sonuna kadar kamuoyu ile paylaşmayı planlıyor.

OECD'nin 2021 araştırmasına göre, Japonya'da halkın ortalama uyku süresi 7 saat 22 dakika olarak belirlendi. Bu oran, 33 ülke arasında en kısa uyku süresi olarak kaydedildi.

Uzmanlar, günde 7 saat uyku almanın sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu belirtiyor ve bu nedenle günde 6-8 saat uykunun yetişkinler için ideal olduğunu savunuyor.

Editör: İbrahim Canbulat