Geçtiğimiz günlerde KOSGEB Başkanlığı görevinden ayrılan Hasan Basri Kurt, şimdi Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için sahaya iniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararname ile görevden alınan Kurt'un, AK Parti'den Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için çalışmalara başlayacağı belirtildi.

Ankara Temaslarıyla Adaylığını Güçlendirmek İstiyor

Genç siyasetçi, yakın çevresine büyükşehir için sahaya inip nabız yoklayacağını ifade etti. Ayrıca, Ankara'da çeşitli temaslarda bulunarak adaylığını güçlendirmek istiyor.

Hasan Basri Kurt Kimdir?

Hasan Basri Kurt 20 Nisan 1978, Samsun'da dünyaya geldi. AK Parti 22. Dönem Milletvekili olan Mehmet Kurt'un oğludur. A

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden 1996 yılında mezun oldu. Siyaset bilimci olan Kurt, uluslararası ilişkiler alanında lisans ve yüksek lisans derecesine sahip. Hala Marmara Üniversitesi Siyaset ve Sosyal Bilimler bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir.

2003 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesinde farklı kademelerde yönetici olarak görev yaptı. Aynı dönemde AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Kurucu yönetiminde yer alarak, Üniversiteler Başkanlığı ve İstanbul İl Teşkilat Başkanlığı görevlerinde bulundu.

25. Dönemde Samsun Milletvekili seçildi. Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Üyesidir. İngilizce Bilen Kurt, evli ve iki çocuk babasıdır.​

Editör: İbrahim Canbulat