Samsunspor'un futbol direktörü Fuat Çapa, Başakşehir karşısında bu sezonun en iyi futbolunu oynadıklarını belirtti. Oyuncuların teknik direktörleri Marcus Gisdol'un isteklerine olumlu tepki verdiğini ifade etti. "Hocanın istemesi ve oyuncuların bunun karşılığını vermesi gelecek adına umutlandırdı." dedi.

Ancak güzel futbollarını golle taçlandıramadıklarına işaret eden Çapa, "Başakşehir maçında tek eksiğimiz goldü. Teknik direktörümüz Marcus Gisdol'un gelişiyle uyum içinde hareket etmeye başladık. Başakşehir maçında etkili futbol oynamamız, tamamen hocamızın takıma dokunuşlarıdır" diye konuştu.

Sahadaki mücadelenin skora yansımamasının sebeplerinden birinin maçın hakeminin lehlerine vermediği 3 pozisyon olduğunu savunan Çapa, "Maçın hakeminin gözle görülen hataları vardı. Bu pozisyonlardan biri, rakip oyuncu Berkay Özcan'ın kaleciye geri top oynamasıydı. İkincisi, oyuncumuz Mouandilmadji'ye ceza sahası çizgisi üzerinde yapılan fauldü. Üçüncü pozisyon ise rakip oyuncunun ceza sahası içinde elle mi kafayla mı oynadığı pozisyon vardı, burada VAR'a gidip pozisyonu incelemeliydi. Takımımız iyi oyun sergilemesine rağmen ne yazık ki hakem iyi yönetim sergileyemedi." ifadelerini kullandı.

samsunspor-basaksehir-maci-2

Alman teknik direktör Gisdol'un kısa zamanda iyi dokunuşlarla takımı etkin futbol anlayışına geçirdiğini vurgulayan Çapa, şöyle devam etti:

"Hocamız ilk geldiği günden itibaren çok net ve açık şekilde oyunculardan idmanda neler beklediğini, karşılaşmalarda hangi oyun felsefesiyle oynamaları gerektiğini söyledi. Takımın Başakşehir maçındaki görüntüsü de gayet olumlu. Hocamızın isteklerine oyuncularımızın vermiş olduğu tepki de çok önemliydi. Hocanın istemesi ve oyuncuların bunun karşılığını vermesi gelecek adına umutlandırdı. Çünkü bu oyun efor sarf edilen, özveri isteyen bir oyun. Oyuncularımızdan sürekli baskı yaparak, şok pres yaparak oyun disipliniyle hareket etmelerini istedik. Bunu olmazsa olmazımız olarak gördük, oyuncularımız da gayet olumlu şekilde sahaya yansıttı. Bu, bizim adımıza sevindiriciydi. Sadece sonuç olarak istediğimizi alamadık."

samsunspor-basaksehir-maci-3

Fuat Çapa, ligin 9. haftasına gelinmesine rağmen takımın ilk 11'inin belirlenememesinin kendileri adına dezavantaj olduğuna dikkati çekerek, "Öncelikle takımda bazı şeylerin oluşması gerekiyor ki sonuç gelsin. Takımda çok fazla değişiklik yapılmış, normalde yapılmaması lazım. Hocamızın kafasındaki düşünce, 9 haftada 23 farklı oyuncu ile belirlenen ilk 11'i 15-16 oyuncuya indirmek, sonra da onun içinden 11 belirleyip oyun felsefesini yerleştirmektir. Ligin 9. haftasında halen ilk 11'de 7-8 oyuncunun garanti olmaması, tam kadronun oluşmadığını gösteriyor. Bir an önce bunu yapmamız gerekiyor." diye konuştu.

Editör: İbrahim Canbulat