Özgür Özel'den 'Emekli Maaşları' ve 'Asgari Ücret' İçin Eylem Çağrısı Özgür Özel'den 'Emekli Maaşları' ve 'Asgari Ücret' İçin Eylem Çağrısı

Samsun Milletvekili ve İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, AJet'in rötarları ve yaşattığı mağduriyetlerle ilgili TBMM'ye soru önergesi verdi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, THY’nin alt markası olan ve 12 Mart 2024 itibarıyla "AJet" adıyla bilet satışlarına başlayan AnadoluJet’in yaşattığı rötar sorunları üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na sorular yöneltti.

Erhan Usta Ajet Soru Onergesi 5

Usta, AJet'in internet sitesinde 2024 yaz döneminde 95 uçakla 93 noktaya sefer düzenlemeyi planladığını belirtmesine rağmen, iç hatlarda dahi rötar sorunlarını çözemediğini vurguladı. Usta, AJet uçuşlarında sıkça yaşanan 2 ila 10 saatlik rötarların yanı sıra bagaj kayıpları ve iptallerin de büyük mağduriyet yarattığını belirtti.

Erhan Usta'nın Sorduğu Sorular:

  1. Bakanlığınızın konu hakkında bilgisi var mıdır?
  2. Bu sorunların giderilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ne gibi adımlar atılmaktadır?
  3. Bakanlık, AJet’in uçuş operasyonlarını denetlemekte midir? Eğer denetliyorsa, bu denetimlerin sonuçları nelerdir?
  4. Rötar sorunlarının giderilmesi için AJet’e herhangi bir yaptırım veya denetim uygulanmakta mıdır?
  5. AJet uçuşlarında yaşanan rötar ve bagaj sorunları nedeniyle yolcuların yaşadığı mağduriyetleri önlemek ve haklarını korumak adına alınan veya alınması planlanan tedbirler nelerdir?
  6. AJet havayolu şirketinin genel performans ve hizmet kalitesi konusunda Bakanlık tarafından yapılan bir değerlendirme var mıdır?
  7. AJet’den, iptal ve rötarlara ilişkin rapor istenmiş midir?
  8. Konuyla alakalı bakanlığınıza ulaşan şikâyet sayısı kaçtır ve nasıl bir geri dönüş sağlanmaktadır?
  9. Yolcuların varacakları şehre geç kalmaları nedeniyle katlandıkları maliyetler ne olacaktır?

Erhan Usta Ajet Soru Onergesi 3

Editör: Haber Merkezi