İYİ Parti Grup Başkanvekili Samsun Milletvetvekili Erhan Usta, Türkiye’de meraların heba edildiğini söyleyerek, “Büyükşehirlerde bütünşehir yasasından sonra meraların satılıyor, çarçur ediliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Buradayız, Sapasağlam Ayaktayız! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Buradayız, Sapasağlam Ayaktayız!

BÜTÜN İTİRAZLARA RAĞMEN

Hayvancılığın önemine ve Türkiye’deki et fiyatlarının yüksekliğine değinen Usta, mera alanlarının bu konulardaki kıymetine vurgu yaptı. 2006 yılında Havza/Bekdiğin OSB’nin yapılışında köylülerin yaklaşık 1.100 dekarlık alanı verdiklerinin altını çizen Usta, “Maalesef 2022 yılında il mera komisyonundan, bütün itirazlara rağmen, oy çoğunluğuyla, yaklaşık 1.694 dekarlık mera alanının daha OSB’ye katılmasına ilişkin karar çıktı” dedi.

Erhan Usta Iyi Parti Havza Mera 3

İL MERA KOMİSYONU KARARI

Konunun Tarım ve Orman Bakanlığı'na geldiğini hatırlatan Usta, "Bakanlık tahsis değişikliğinin uygun olmadığına ilişkin bir yazı gönderdi fakat talepler sürdü” dedi.2023 yılı içerisinde 8.297 dekar meranın tahsis amacı değişikliği kararının oy çokluğuyla kabul edildiğine vurgu yapan Usta, “Tarım Bakanlığı 'Tekrar değerlendirilsin' diye bunu 2'nci kez gönderdi, bunun üzerine 3.088 dekarlık bir meranın tekrar OSB’ye tahsis edilmesi konusunda il mera komisyonundan bir karar daha çıktı" hatırlatmasında bulundu.

CİDDİYETSİZLİK VE PLANSIZLIK

2014-2017 yılları arasında buraya ciddi yatırımların yapıldığını söyleyen Usta, “Mera ıslah projesi uygulandı, bu kapsamda yaklaşık 2 bin ton taş buradan toplandı, etraf tel çitlerle çevrildi, suluklar inşa edildi, gübrelemeler yapıldı, köylülere yem bitkisi tohumu dağıtıldı. Yani şimdi bu kadar yapılan yatırım... Şu ciddiyetsizliği ve plansızlığı görüyor musunuz?” dedi.

OSB’YE KARŞI DEĞİLİZ...

Erhan Usta, "Oradaki hiçbir vatandaş da biz de OSB'ye karşı değiliz, OSB'nin genişletilmesi lazım ancak orada daha uygun alanlar var, mera olmayan ve tarım amaçlı kullanılmayan alanlar var. Bu genişlemenin o bölgelere doğru yapılması bir zarurettir. Hükûmeti ve Bakanlığı, Tarım Bakanlığını bu konuda uyarıyorum. Lütfen, bu ülkede, sadece Samsun da değil, mera alanlarını heba etmeyelim ve burada insanların geçimlerini sağlayacak hayvancılık yapmasının önünde engel olmayalım" diye konuştu.
 

Editör: Haber Merkezi