Emeklilere Kurban Bayramı İkramiyesi 10-14 Haziran'da Ödenecek Emeklilere Kurban Bayramı İkramiyesi 10-14 Haziran'da Ödenecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), farklılaştırılmış akaryakıt ürünlerinin istasyonlarda aynı fiyata satılmasını sağlayan bir karar aldı. Bu karar, 13 bin bayide bugün itibarıyla fiyatların güncellenmesine yol açtı.

EPDK'nın kararına göre, artık akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun veya olmasın, aynı tür akaryakıt için fiyat farkı uygulanmayacak.

İstasyonlarda "95 oktan benzin ve dizel, ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro" gibi ifadelerle farklı fiyatlarla ürün satışı yapılmayacak.

EPDK'den yapılan açıklamada, dağıtıcı lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebileceği ancak bu özelliklerin fiyatı değiştirmeyeceği belirtildi.

Açıklamada, tüketicilerin ve işletmelerin operasyonlarında kolaylık sağlanmasının amaçlandığı karara ilişkin, "Türkiye'de yaklaşık 13 bin bayi ile tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçları en yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla karşılanmaktadır." denildi.

EPDK, dağıtıcı lisansı sahiplerinin yüzde 0,5'i geçmemek kaydıyla akaryakıtların özelliklerini iyileştirmeye yönelik çeşitli katkı maddelerini ürüne ekleyebildiğini belirterek, bu işlem için kullanılacak katkı maddelerine ilişkin dağıtıcı lisansı sahiplerinin EPDK'yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını kaydetti.

Editör: Haber Merkezi