Olay, dün saat 22.00 sıralarında İlkadım ilçesi Bahçelievler Mahallesi İstiklal Caddesi’ndeki bir çiğ köftecide meydana geldi. Çiğ köfte yiyen kızın nefes borusuna yiyecek kaçtı. Bu sırada caddede devriye gezen İlkadım İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çarşı ve mahalle bekçilerinden Özkan Topsakal, dükkana girip Heimlich manevrası yaparak çiğ köfte parçasını çıkardı. O anlar iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

'HAYATA DÖNDÜRDÜK'

Samsun'un İlkadım ilçesinde, nefes borusuna çiğ köfte parçası kaçan Eylül Güven'i, Heimlich manevrası uygulayarak kurtaran bekçi Özkan Topsakal, "Yaya devriye görevimizi ifa ettiğimiz esnada çiğ köfte dükkanının içerisinde çığlık ve yardım talebi oldu. Zaten o bölgede görevliyiz ve devriye halindeyiz. Sesi duyduktan sonra içeri girdiğimizde, kız çocuğunun nefesinin tıkandığını ve nefes alamadığını gördük. Kontrol ettiğimde gözlerinin de dönmek üzere olduğunu, bilinci kaybetmek üzere olduğunu hissettik. Emniyet teşkilatımızın verdiği eğitimler sayesinde Heimlich manevrası uygulama kararı verdik. 3'üncü baskıda nefes borusundaki cismi çıkardık. Tansiyonunun yerine gelmesini bekledik. Hayati tehlikesi de geçtikten sonra kız çocuğumuzu hayata döndürdük. Böyle bir durum daha önce başımıza gelmemişti ama geldiğinde ne yapacağımız konusunda düşüncelerimiz olmuştu" dedi.

Samsun'da Denizde Boğulma Tehlikesi Geçiren 2 Kişi Kurtarıldı Samsun'da Denizde Boğulma Tehlikesi Geçiren 2 Kişi Kurtarıldı

'İLK YARDIM EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ'

Eylül Güven'in çiğ köfte yerken bir anda tıkandığını söyleyen dükkan sahibi Gül Bayat ise "Burada bir panik hali vardı ama müdahale edildi. İlk yardım eğitimi çok önemli" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi