TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, 22 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği'ni sert bir şekilde eleştirdi. Çan, bu yönetmeliği "Saray Rejimi’nin Sıkıyönetim Kanunu" olarak niteleyerek, yönetmeliğin, Cumhurbaşkanı’nın hoşuna gitmeyen herhangi bir etkinliğin "ayaklanma" olarak değerlendirilmesine ve "seferberlik ilanı" için gerekçe haline getirilmesine yol açacağını savundu.

CHP’li Murat Çan, yönetmeliğe ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Ucube rejim, devletin kurumlarını ve kurallarını dinamitlemeye devam ediyor. Bunun son örneği, Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü kaldırılarak yerine yürürlüğe konulan Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği’dir. Yeni yönetmelikle, seferberlik ilanı gerekçeleri arasına 'toplumsal olaylar' da iliştirildi. Bu açıkça, Cumhurbaşkanı’nın hoşuna gitmeyen herhangi bir etkinliğin 'ayaklanma' olarak değerlendirilmesinin ve 'seferberlik ilanı' için gerekçe olmasının yolunu açmaktadır.”

Çan, yönetmeliğin hedeflerine şu şekilde dikkat çekti:

  • Bir daha Gezi benzeri bir toplumsal hareket yaşanmasın,
  • Bir daha Akbelen’de yaşandığı gibi, bir doğa katliamı karşısında toplumsal bir tepki oluşmasın,
  • Adaletsizlik karşısında Adalet Yürüyüşü yapılmasın.

Çan, yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle ilgili olarak, “Yasadışı göç dalgası veya sığınmacılar sorunu sosyal patlamalara sebep verirse, iktidar açısından işler kontrolden çıkarsa, bu durum dahi 'seferberlik ilanı' için gerekçe haline getiren bir yönetmelik artık yürürlükte” dedi. Ayrıca, büyük ekonomik buhranların toplumsal reflekslere evrilebileceğine dikkat çeken Çan, “Emekli isyan eder, esnaf ayağa kalkar, işçiler, memurlar genel grev kararı alırsa, Erdoğan bu yönetmeliğe yaslanarak seferberlik ilanına gidebilir.” ifadelerini kullandı.

Çan, “Devletin bütün imkan ve olanaklarını, tüzel ve özel kişilerin imkan ve kaynaklarını, bu toplumsal hareketleri bastırmak için kullanabilecek. Yetki kimde? Bir siyasi partinin genel başkanında! Düşünün; bir parti lideri ‘ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten veya dıştan tehlikeye düşüren davranışlar’ın ortaya çıktığı bahanesiyle seferberlik ilan edebilecek.” dedi.

CHP'li Çan Buğday Üreticileriyle Buluştu CHP'li Çan Buğday Üreticileriyle Buluştu

Çan, iktidarın 2017’deki Anayasa değişikliğinin hemen sonrasında Sıkıyönetim Kanunu’nu yürürlükten kaldırarak demokrasi savunucusu gibi göründüğünü, ancak şimdi çıkarılan Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği’nin, genişletilen içeriğiyle ve bir siyasi parti genel başkanına verilen yetkilerle açıkça yeni bir Sıkıyönetim Kanunu olduğunu söyledi.

“Bugünkü iktidarın, o iktidarı hayatta tutan ucube rejimin gerçek yüzü budur.” diye ekledi.

Editör: Haber Merkezi