Samsun'da CHP'liler, Belediye Meclisi Salonu önünde toplanarak Büyükşehir Belediyesi'nin Kurupelit Marina Projesi'ne tepki gösterdi. İl Başkanı Özdağ, "Doğayı katletmekten vazgeçin" dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Kurupelit Marina yatırımına tepki gösteren CHP'liler, Başkan Mustafa Demir'e, "Atakum sahilinden elinizi çekin. Doğayı ve çevreyi katletmekten vazgeçin" diye seslendi.

CHP Samsun İl Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi'nin Kurupelit Marina Projesi'ne tepki göstermek amacıyla bir basın açıklaması düzenledi. Belediye Meclis Salonu önünde bir araya gelen CHP'lilere Milletvekili Murat Çan ile Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci de destek oldu. Konuyla ilgili basın açıklamasını yapan CHP İl Başkanı Mehmet Özdağ, kısaca şunları söyledi:

chp-marina-atakum-mehmet-ozdag-4

"Samsun’umuzu doğal ve kültürel zenginlikleri ve mirası ile daha yaşanabilir bir kent olarak gelecek kuşaklara bırakılması siyasi parti farkı gözetmeksizin hepimizin öncelikli görevidir. Ancak Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Mustafa Demir göreve geldiği günden buyana maalesef Samsun halkına ait doğal zenginlikleri ticari meta olarak görmüş ve Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki sayısal çoğunluğuna güvenerek doğal ve kültürel varlıklarımızı tek tek rant aracı haline getirmiştir.

390 Milyon Liralık Hatalı Yatırım

Şimdi sıra Samsun’umuzun göz bebeği, Karadeniz Bölgemiz için doğal, kültürel ve sosyal açıdan önemli bir değer olan Kurupelit Marina'ya gelmiştir. 2016 yılında dönemin AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından, bilimsellikten uzak, çalakalem bir proje ile yaklaşık 14 milyon dolar (bugünkü TL karşılığı 390 Milyon TL) tutarında Samsun halkın parası harcanarak, Kurupelit Marina hatalı bir şekilde tamamlanmıştır.

chp-marina-atakum-mehmet-ozdag-3

Atakum Sahilinin Ölüm Fermanı

Bu proje ile bir önceki dönem AKP’li Belediye başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın Samsun halkının cebinden yaklaşık 225 milyon TL harcayarak çalakalem yaptığı beton imalat ve mendirek yıkılacak, şimdiki AKP’li belediye başkanı tarafından daha yüksek bir bedelle aynı yerde denizimize beton dökülecek. Bu proje Atakum sahilinin ölüm fermanıdır. Bu proje Samsun’un ve Samsun halkının deniz ile olan aşkının ve bütünleşmesinin ortadan kaldırılmasıdır, doğaya ihanettir.

Samsun Yap Boz Tahtası Değildir

Samsun kenti, AKP’li Belediye başkanlarının yap boz tahtası değildir. Samsun kenti AKP’li belediye başkanlarının belediyecilik öğreneceği staj yeri ve yandaşlarına pazarlayacağı ticari bir mal değildir.

Atakum sahilinden elinizi çekin! Doğayı ve çevreyi katletmekten vazgeçin. Bırakın deniz dolgusu gibi rant odaklı hafriyat, inşaat işlerini, Samsun halkının yoksulluğuna, gençlerinin işsizliğine, yetersiz toplu ulaşıma, her yağışta kayıkla dolaşılan sokaklara çare arayın. İnanıyorum ki Samsun halkımız önümüzde ki yerel seçimlerde sandıkta gerekeni yapacaktır."

Editör: İbrahim Canbulat