CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Samsun Şoförler Odası’nı ziyaret etti. Şoför esnafı ile bir araya gelen Öncü, Samsun trafiğine ve şoför esnafının sorunlarına yönelik yapacaklarını anlattı. Samsun'un dertlerinin herkesin ortak derdi olduğunu vurgulayan Öncü, “Samsun'un trafik sorununa yönelik belediyenin bir çalışması oldu. Bir emek verildi, masraf edildi, düzenlemeler yapıldı. Ama bekleriz ki bu düzenlemeler fayda sağlasın. Görüyoruz ki şikayetleri artırdı. Mutlaka niyetler doğru, iyi bir şeyler yapılmak istendi. Fakat bazı noktalarda sizin de sürekli yaşadığınız üzere problemleri çözmediği gibi artırdığını da görebiliyoruz. Bu tür konularda belediyenin ilgili meslek gruplarıyla koordine içerisinde olması gerekir. Sizlerin de görüşlerini almak gerekir” dedi.

‘ESNAFLA HAKSIZ REKABET İÇİNDE OLMAYACAĞIZ’

Sosyal belediyecilik anlayışıyla dar gelirlilere, öğrencilere toplu taşım hizmetlerinde önemli indirimler yapacaklarının altını çizen Cevat Öncü, “Ancak bunu yaparken, bu işin emekçileri olan şoför esnafıyla haksız rekabet içerisinde olmayacağız. Sizlerin alanına girerek sizlerin pastasından pay alarak yapmak gibi bir düşünce ve niyetimiz yok. Şoför esnafımızla, sizlerle mutlaka oturup konuşarak bir istişare içerisinde ortak nokta bulmamız lazım” İfadelerini kullandı.

İlkadım'ın Parkları Yenileniyor ve Onarılıyor İlkadım'ın Parkları Yenileniyor ve Onarılıyor

Cevat Oncu Sofor Esnafi 4

‘HİÇBİRİMİZ UZAYDA YAŞAMIYORUZ’

Bir model oluştururken, esnafı mağdur etmeyeceklerini söyleyen Cevat Öncü şöyle devam etti:

“Öğrencilere genç kart dediğimiz uygulamayla kredi kartı gibi destek vereceğiz. Samsun Büyükşehir Belediyesi hangi konuda nasıl bir uygulama içerisinde olursa olsun mutlaka kimsenin mağdur olmayacağı ortak nokta bulacaktır. Buna göre ilerlememiz lazım. Hani bir taraftan kaş yaparken diğer taraftan göz çıkartmamamız gerekir. Biz Samsun'u bu anlayışla yöneteceğiz. Onun için bu süreçte hep söylüyorum. Hepimiz, benim gibi diğer adaylar da Samsun’un sorunlarını biliyor. Hiçbirimiz uzayda yaşamıyoruz. Sorunlardan bir haber de değiliz. Hangi konuyu, problemi çözmeye çalışacaksak mutlaka paydaşlar dediğimiz esnaf odasıyla, şoför odasıyla, meslek odasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, müzakere etmemiz gerekir.”

Cevat Oncu Sofor Esnafi 3

‘AKILLI KENT SİSTEMİNİN KATKISI OLMADI’

Ulaşımın hayati bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Öncü, “Akıllı kent sistemi dediğimiz sistemin şu anda çok büyük katkısının olmadığını görüyoruz. Bunun düzenlenmesi için beraber oturup konuşmamız lazım. Alternatif güzergahlar oluşturmamız gerekir. Yeni ulaşım akslarını hayata geçirmemiz lazım ve güncel olarak tüm hatların gerek Büyükşehir Belediyesi güzergahlarının gerekse sizlerin çalıştığı güzergahların yeniden revize edilmesi gibi bir ihtiyaç var. Bunları hep beraber konuşup çözüme kavuşturmalıyız” diye konuştu.  

‘SİYASETTEN TİCARET UMMUYORUZ’

Cevat Öncü son olarak siyaseti zenginleşme aracı olarak görmediğini belirterek, “Seçildiğimde, kendi malvarlığımın yanı sıra, eşimin ve çocuklarımın da malvarlığını paylaşacağım. Siyasetten ticaret ummadığımızı 5 yıl sonra tekrar ilan edeceğiz. Diyeceğiz ki ‘Biz buyduk bugün buyuz.’ Birileri gibi 30 sene önce memurken bugün Samsun'un en zengin insanı olma iddiasıyla ve idealiyle bu işe gelmiyoruz. Samsun'a ne katabiliriz, Samsun için ne üretebiliriz? Bütün derdimiz bu” dedi.

Editör: Haber Merkezi