Canik ilçesinde mahalle muhtarları ile bir araya gelen CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, muhtarların sorunlarını dinledi, tek tek not aldı ve yapmayı düşündüğü projelerini anlattı. İnteraktif bir şekilde düzenlenen görüşmede muhtarların yakın ilgisi ile karşılanan Öncü, göreve geldiklerinde tüm ilçelerdeki muhtarlarla iş birliği içerisinde olacaklarının sözünü verdi.

Samsun’un birçok probleminin bulunduğunu ve bunları çözüme kavuşturacak bilgiye, birikime ve ekibe sahip olduklarını dile getiren Cevat Öncü, ulaşım konusuna değindi. Samsun’un Türkiye’nin en pahalı ulaşım hizmetini aldığını belirten Öncü, “Samsun’un ulaşımı sorunlu. Gece 20.00’den sonra şehirlerarası otobüs terminaline toplu ulaşım aracı yok. Nasıl bir büyükşehirden bahsediyoruz” dedi.

Cevat Oncu Kamulastirma 4

Canik ilçesine 100. Yıl Bulvarı’nın devamının yeni yapıldığını belirten Öncü, “Oradaki kamulaştırmalarla ilgili de çok ciddi problemler var. ‘Yol açılsın’ diye evler kamulaştırıldı. Canik’te üniversiteye çıkan bulvar dışında ana yol yok. Eski belediye evleri yolu sıkıntılı bir yer. Geç de olsa yol yapalım. Bugünkü belediye yönetimini eleştirmiyorum sadece, yılların ihmali. Bu yol yıllar önce yapılmalıydı. Geç kalındı. Kamulaştırma yapılmalı, başka çare yok. Doğru. Ama bugünkü yönetimi şu konuda eleştirmek lazım.

150 -200 bin TL’ye vatandaşın evi alınır mı? Bugünkü çağda üstüne 1 milyon TL daha koysa vatandaşın ev alma şansı var mı? Mülkiyet hakkı kutsaldır, anayasal halktır. Vatandaşın evini gasp eder gibi 150 – 200 bin TL’ye alıp ‘Ben halka hizmet ediyorum’ denilemez. Bu hukuka, kitaba uyabilir ama vicdana uymaz. Büyükşehir Belediyesi bir devlet kapısıdır. Büyükşehir Belediyesi bir baba ocağıdır. Büyükşehir Belediyesi bir ana kucağıdır. Vatandaşı çeşitli yollarla mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur” ifadelerini kullandı.

Cevat Oncu Kamulastirma 3

Samsun'da Uyuşturucu Operasyonunda 1 Zanlı Yakalandı Samsun'da Uyuşturucu Operasyonunda 1 Zanlı Yakalandı

Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamının hizmet yeri olduğunu vurgulayan Cevat Öncü, “Ben belediye başkanlığı işinin, yerel yönetim işinin siyasi bir yer olmadığını, teknik ve hizmet odaklı bir iş olduğuna inanıyorum. Evet, bir partinin adayıyım. Evet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu ve birinci genel başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayıyım. Bundan onur duyuyorum ama seçildiğim gün parti rozetini, ceketimi kapıda bırakacağım. Rahmetli Muzaffer Önder gibi. Herkesin başkanı olacağız.

Ben Samsun'u, belediyeciliği bilen bir insanım. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Tabii ki siyasettir. Herkesin gönlünde başka aday olur, başka parti olur. Şunu net söylüyorum, genel siyasette hangi partiye oy verilmiş olursa olsun, hangi siyasi lidere bağlılık olursa olsun yerel yönetim seçimlerinin özelliği, ayrıcalığı, hizmet odaklı olmasıdır. Parti odaklı düşünmemek lazım. Biz Samsun'u sizlerle beraber yöneteceğiz. Bunu ‘laf olsun’ diye söylemiyorum. Biz ulaşılır olacağız. Biz kazanırsak Samsun kazanacak, Canik kazanacak, 17 ilçemiz kazanacak” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi