Samsun'un kan bağışında öne çıkan ilçelerinden biri olan Çarşamba, artık bir "Kızılay Kan Bağış Noktası"na sahip. Açılışı gerçekleştirilen Kan Alma Biriminde, yıllık 6 bin 500 ünite kan bağışı alınması hedefleniyor.

Türk Kızılayı, Çarşamba Belediyesi'nin desteğiyle ilçeye kurulan bu bağış noktasıyla, vatandaşların kan bağışı yapmalarını daha kolay ve konforlu bir şekilde gerçekleştirmelerini amaçlıyor. Artık Çarşamba halkı, kan bağışı yapmak için uzak merkezlere gitmek zorunda kalmayacak. Ayrıca, Terme, Ayvacık, Salıpazarı gibi ilçelerin de bu yeni Kan Bağış Noktası'ndan faydalanması planlanıyor, böylece bölgenin kan bağışı merkezi olacak.

turk-kizilayi-carsamba-3

Açılış programına Çarşamba İlçe Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Samsun İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Uras, Türk Kızılayı Samsun İl Başkanı Ahmet Muştu ve birçok yerel yönetici katıldı. Programda, Kan Alma Birimine önemli katkılarda bulunanlara teşekkür plaketleri takdim edildi.

Çarşamba İlçe Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, yaptığı konuşmada Türk Kızılay'ını dünya çapında bir marka olarak nitelendirdi ve 156 yıllık bir gurur kaynağı olduğunu vurguladı. Yıldırım, Çarşamba halkının duyarlılığından ve kan bağışına gösterdiği ilgiden övgüyle bahsederek, Kan Bağış Noktasının ilçede kalıcı olmasını diledi.

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ise yaptığı konuşmada, Çarşambalıların kan bağışına gösterdiği ilginin önemine dikkat çekti. Ayrıca, Kan Bağış Noktasının ilçede kalıcı olmasını ve benzerlerinin diğer ilçelerde de kurulmasını temenni etti.

Türk Kızılayı Samsun İl Başkanı Ahmet Muştu, Kan Bağış Noktasının Samsun'un doğu ilçeleri için merkezi bir konumda olacağını belirtti ve diğer ilçelerde benzer tesislerin kurulmasını umut etti.

turk-kizilayi-carsamba-2

Türk Kızılay Çarşamba Şube Başkanı Uğur Gökçe, bu hizmetin Çarşamba halkının destekleriyle kalıcı olacağına inandıklarını belirtti ve bu merkezin kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Kan Alma Biriminin Çarşamba'ya kazandırılmasındaki katkılarından dolayı Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan'a, Türk Kızılay Samsun İl Başkanı Ahmet Muştu tarafından plaket takdim edildi.

Program, Samsun Orman Fidanlık Müdürlüğü tarafından fidan dağıtımı ile son buldu.

Editör: İbrahim Canbulat