Çarşamba Belediyesi, "Her kahraman bir zamanlar çocuktu!" sloganıyla başlattığı Tarih Yazan Çocuklar projesi kapsamında, ilçede 10 binden fazla kitapla 6 bine yakın çocuğa gerçek kahramanların hikayelerini anlatıyor. Projeye dair detaylar lansman programında paylaşıldı.

carsamba-tarih-yazan-cocuklar-3

Bu sosyal sorumluluk projesi, Çarşamba İlçe Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve diğer katılımcıların katılımıyla görkemli bir lansmanla tanıtıldı. Proje, 33 eserden oluşan "Tarih Yazan Çocuklar" kitap seti ile ilçedeki 41 okulda hayata geçirilecek.

Çarşamba Belediye Başkanı Doğan, projenin amacını "Çocuklarımız gerçek kahramanlarımızı tanıyarak büyüyor." şeklinde ifade etti. Projede yer alan kitaplar, çocukların yaşlarına uygun olarak özenle hazırlandı. 16 Ekim 2023'te başlayacak olan proje ile ilkokul öğrencileri dolu dolu bir yıl geçirecekler.

carsamba-tarih-yazan-cocuklar-4

Projenin başlangıcı, Çarşamba Belediyesi Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen Seyit Ali Onbaşı tiyatro oyunuyla yapıldı. Programda konuşan yetkililer, projenin önemine vurgu yaparak, çocukların tarihlerini ve kahramanlarını tanımalarının önemini belirttiler.

Projeye destek verenler arasında Çarşamba İlçe Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım da yer alarak, "Geleceğin bilim insanları Çarşamba’da yetişiyor diye bir motto ile çıktık, bununla Çarşamba’ya bir bilim parkı kazandırmış olduk. Orayı da tamamen fen bilgisi öğretmenlerimizle birlikte yaptık. Daha öncesinde Türkiye’de denenmiş bir şey değildi.” şeklinde konuştu.

carsamba-tarih-yazan-cocuklar-2

Projeyi özetlerken, Belediye Başkanı Doğan, "Sanal kahramanların hüküm sürdüğü günümüzde, çocuklarımıza; tarihimizin seyrini değiştirmiş, buluşlarıyla, kahramanlıklarıyla dünyaya yön vermiş isimleri tanıtıyor, anlatıyoruz." dedi.

Editör: İbrahim Canbulat