Çarşamba Belediyesi, sokak hayvanlarının ücretsiz aşılama, kısırlaştırma ve tıbbi bakım hizmeti sunacağı ‘Geçici Bakınma Merkezi’ projesinde çalışmalarını sürdürüyor. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nde açıklama yapan Başkan Doğan, “Merkezimizi 2024 yılı sonunda hizmete geçireceğiz” dedi.

Çarşamba Belediyesi, toplumsal sorumluluk projelerine bir yenisini ekleyerek, sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmek üzere tam donanımlı bir Geçici Bakım Merkezi inşa ediyor. Bu merkezde sokak hayvanları ücretsiz olarak aşılanacak, kısırlaştırılacak ve tıbbi bakımları yapılacak. Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, devam eden çalışmaları bizzat denetleyerek, merkezin 2024 yılı sonunda faaliyete geçirileceğini belirtti.

carsamba-sokak-hayvanlari-bakimevi-6

Çarşamba Sokak Hayvanları Geçici Bakım Merkezi: Modern ve Kapsamlı

Başkan Doğan, “Merkezimizde sokak hayvanlarımızın bakımları için modern bir kısırlaştırma merkezi oluşturuyoruz. Ayrıca diğer tıbbi ihtiyaçları da burada karşılanacak. Yasaklı ırklar ve güçten düşmüş hayvanlar için de bir barınak alanı oluşturulacak. Bu tesis, Samsun’un doğusunda önemli bir ihtiyaca cevap verecek ve bölgemize değer katacak. Bu projenin hazırlık aşamalarında Samsun Veterinerler Odası, 19 Mayıs Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi hocaları ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ile işbirliği yaptık” dedi.

carsamba-sokak-hayvanlari-bakimevi-3

Hayvan Hakları ve Sağlığı İçin Bütünlük: Geçici Bakım Merkezi

Başkan Doğan, “Sokak hayvanlarıyla insanlar bir arada yaşamak durumunda. Ancak artan nüfuslarıyla beraber, bu dengenin sağlanması zorlaşıyor. Bu merkez, hayvanların doğal yaşam ortamını ve toplumsal dengeleri korumak adına önemli bir adım. Ayrıca burada oluşabilecek hastalıklar ve bulaşıcı hastalıklar da tedavi edilecek” şeklinde konuştu.

carsamba-sokak-hayvanlari-bakimevi-4

2024'te Hizmette Olacak

Başkan Doğan, “Geçici Bakım Merkezimiz, gerekli yasal düzenlemeler yapıldığında, sürekli bakım sağlama kapasitesine de sahip olacak şekilde planlanıyor. Şu an itibariyle bakım merkezleri hayvanları tedaviden sonra sadece 30 gün süreyle tutabiliyor. 2024 yılında merkezimizi hizmete açmayı hedefliyoruz. İnşaatına başladığımızdan bu yana yaklaşık bir ay geçti ve çalışmalarımız hızla devam ediyor. Merkezimizin tamamlandığında, çevremize ve bölgemize değer katacak. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Editör: İbrahim Canbulat