Bölgenin iş ve aş ihtiyacını karşılayacak olan Çarşamba Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Toplamda 38 fabrikanın yer alacağı Çarşamba OSB’de, 2 fabrika açıldı. Tüm çalışmalar tamamlandığında 7 bin 500 kişiye iş olanağı sağlayacak Çarşamba OSB’nin, ülke ekonomisi ve ihracatına da önemli katkılar sağlaması hedefleniyor.

Çarşamba’yı üretim ve istihdamın merkezi haline getirecek Çarşamba Organize Sanayi Bölgesinde 2 fabrika üretime başladı. Toplamda 38 fabrikanın yer alacağı Çarşamba OSB’de 7 bin 500 kişiye istihdam olanağı sağlanacak. Kalifiye personel ihtiyacını da gidermek adına OSB’ye Endüstri Meslek Lisesi kazandırılıyor.

Kadın istihdamının da önemine vurgu yapan Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “OSB’mizde çalışan anne, babaların gözleri arkada kalmasın, çocuklarımız kaliteli bir eğitimden yararlansınlar diye OSB’mize anaokulu da kazandırıyoruz” dedi.

carsamba-osb-sanayi-halit-dogan-3

Çarşamba’nın ve sanayi bölgesinin enerji ihtiyacını da gidermek adına Çarşamba OSB’ye trafo merkezi yapılıyor. Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi; Samsun Valiliği, Çarşamba Kaymakamlığı, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası ve Çarşamba Belediyesi paydaşlığında 822 bin metrekare alanda hayata geçiyor.

Çarşamba İstihdamın Adresi Oluyor

Çarşamba Organize Sanayi Bölgesinin ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacağının altını çizen Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Çarşamba Organize Sanayi Bölgemiz; bölgemizin iş ve aş ihtiyacını karşılayacak önemli fabrikaların yapıldığı bir alan. Şu anda da fabrikalarımız yükselmeye devam ediyor, 2 fabrikamız faaliyete başladı.

carsamba-osb-sanayi-halit-dogan-2

Çarşamba OSB’miz işçi servislerinin girip çıktığı, ilçemizde istihdama büyük katkı sağlayan önemli bir yer haline geldi. Burada 38 tane fabrika alanımız mevcut, bu 38 fabrika alanımızdan 22 tanesinin inşaatları şu anda devam ediyor. 2 tanesi de açıldı, onlar da istihdama başlamış oldular. Hem ihracat yapan firmalarımız hem Çarşamba’dan işçi çalıştıran firmalarımız var.

Önemli bir hizmet seferberliği mevcut burada. Kalan 50 dönümlük arazilerimizi de almakla alakalı yoğun bir talep var. Onları da hem bölgemize, ülkemize ihracat manasında önemli katkılar sağlayacak hem de bölgemizdeki istihdam ihtiyacını da giderecek şekilde, ülke ekonomimize katkı sağlayacak en uygun fabrikalardan seçerek tahsislerini yapmış olacağız. Organize Sanayi Bölgemizin içerisinde önemli bir enerji ihtiyacı da var. Bu enerji ihtiyacını giderecek ve Çarşamba ilçemizdeki arada meydana gelen elektrik kesintilerinin de önüne geçecek şekilde buraya yeni bir trafo merkezi daha kuruyoruz. Çarşamba’nın elektriği Kumköy trafo merkezinden geliyor şu anda. Nüfus arttıkça kapasitenin de yetersiz hale gelme ihtimali var. Burada da inşallah yeni bir trafo merkezi yaparak Çarşamba’nın kesilmeyecek bir güç kaynağına da inşallah kavuşmasını sağlamış olacağız” dedi.

OSB’ye Eğitim Hamlesi

Çarşamba OSB’de eğitim yatırımlarının da kazandırılarak donanımlı bir bölgenin hayata geçirileceğini vurgulayan Başkan Doğan, “Çarşamba OSB’mize kazandıracağımız Endüstri Meslek Lisesi, Milli Eğitimin yatırım programına konuldu. Endüstri Meslek Lisesi haricinde anaokulumuz da olacak. Anaokulumuz sayesinde öğrencilerimiz, anne ve babası çalışmaya gelirken onlarla beraber okula gelecek. Ailelerimiz hem işe gelirken çocuklarıyla gelmiş olacaklar hem de eve giderken de çocuklarını götürecekler. Dolayısıyla çocuklarının evde kalmasıyla alakalı da ailelerin zihninde bir şey kalmadan, eşlerin de birlikte çalışabilmesinin de önünü açmış olacağız. Öğrencilerimiz de burada nitelikli bir eğitimden faydalanmış olacaklar. Bir taraftan da buradaki fabrikaların eleman ihtiyacını karşılamakla alakalı Endüstri Meslek Lisesi inşaatımız da yatırım programına alındı, 2024 yılında başlamayı hedefliyoruz. İnşallah o da başlayıp bittiğinde hem buradaki istihdama katkı sağlayacak hem de çalışırken stajını yapacak bitirdiğinde de iş garantisini elinde bulunduracak genç kardeşlerimiz için önemli bir fırsat olacak” ifadelerini kullandı.

carsamba-osb-sanayi-halit-dogan-1

OSB’de İşçi İhtiyacı Var

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Çarşamba OSB’mizde şu anda tabii ki önemli bir işçi ihtiyacı var. Bunu gidermekle alakalı olarak da açılan fabrikaların hangi alanda işçiye ihtiyacı varsa onlarla alakalı mevcuttaki Endüstri Meslek Lisemizde meslek edindirme kurslarını Ticaret Odamızla beraber, Organize Sanayi Bölgemiz, Çarşamba Belediyemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte; Sayın Kaymakamımızın da destekleriyle burada açıyoruz. Şu anda CNC, kaynakçılık ve tel çekme alanında 3 tane kursumuz mevcut. Oralardaki ilk 40 saatlik eğitimden sonra, burada arkadaşlar gelerek iş müracaatlarını yapıyorlar. Burada da kabul edildiklerinde gittikçe ustalaşan bir aşamaya geçmiş oluyorlar.

İnşallah Çarşamba Organize Sanayimizde çalışmaların tamamı bittiğinde 7 bin 500 kişinin çalışacağı bir alan olacak. 22 tane fabrika inşaatı devam ediyor, 2 tanesi bitti. Onlar da kapasitelerini arttırarak devam edecekler. Mevcutta şu anda 120-130 işçi çalışıyor ama bu sayı hem mevcuttaki fabrikalarda hem yeni açılacak olanların açılmasıyla beraber gittikçe artacak.

Burası Samsun’un lojistik manada hem havaalanına hem Devlet Demir Yollarına hem karayolu ağına, hem Karadeniz sahil yolu üzerinde olması hasebiyle de tüm yol ağlarına yakınlığı, mesafesi açısından çok cazip bir Organize Sanayi Bölgesi. Altyapı inşaatı ile beraber fabrika inşaatları da devam ederek 2 sene gibi kısa sürede tamamının tamamlandığı belki de Türkiye’deki tek Organize Sanayi Bölgesi olma özelliğini de taşıyor. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Çarşamba’mıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Editör: İbrahim Canbulat