CANiK, Amerikan Ordu Derneği (AUSA) tarafından düzenlenen AUSA 2023 Fuarı'nda büyük bir çıkış yaparak 30x113 mm Venom LR'yi Amerika'da ilk kez tanıttı. CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, "Orta kalibre top alanında bu kalibrede dünyada 3 üreticiden biri olarak geliştirdiğimiz 30x113 mm Venom LR ile Polonya ve İngiltere'nin ardından şimdi de ABD pazarında yerimizi aldık" dedi.

Amerika'da gerçekleştirilen etkinlikte CANiK, AEI Systems tarafından üretilen 30x113 mm topu Venom LR'yi sergileyerek, Orta Amerika pazarında önemli bir adım attı. Samsun merkezli savunma sanayi şirketi olan AEI Systems, bu kalibrede dünyada sadece 3 firma tarafından üretilen bir silahı üretiyor.

Fuarın en çok ilgi gören stantlarından biri olan CANiK, ayrıca milli uçaksavarın en hızlı ve en yeni halkası CANiK M3'ü ve grup şirketlerinden UNIROBOTICS tarafından geliştirilen milli uzaktan komutalı stabilize silah (UKSS) kule ailesini Amerika'da tanıttı.

CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, şirketin 25. yılında global büyüme yolculuklarını sürdürdüklerini belirterek, "Orta kalibre top alanında dünyada 3 üreticiden biri olarak geliştirdiğimiz 30x113 mm Venom LR ile Polonya ve İngiltere'nin ardından şimdi de ABD pazarında yerimizi aldık. İngiltere'deki DSEI 2023'te ön görüşmesini gerçekleştirdiğimiz pek çok iş birliği anlaşmalarını, burada nihayetlendirmeyi planlıyoruz. Üretiminin yüzde 95'ini 70 ülkeye ihraç eden CANiK olarak, en büyük pazarlarımızdan biri olan ABD'de faaliyet alanımızı ve satışlarımızı artırmaya yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

Ayrıca, AUSA 2023 Fuarı'nda CANiK'in de içinde bulunduğu SYS grup şirketlerinden UNIROBOTICS'in geliştirdiği ve 30 mm Venom LR top sistemlerinin de entegre edildiği TRAKON kulesi de tanıtıldı. Bu kule, yüksek teknolojili, inovatif ve rekabetçi silah kulesi entegrasyonu çözümleri sunan UNIROBOTICS'in önemli temsilcilerinden biri olarak dikkat çekiyor.

CANiK'in AUSA 2023 Fuarı'ndaki başarısı, Türk savunma sanayisinin uluslararası alanda ne kadar rekabetçi olduğunun bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

Editör: İbrahim Canbulat