Yusuf Ziya Yılmaz, 1951 Samsun doğumludur. AK Parti çatısı altında siyaset yapmaktadır. Halen AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili olarak görev yapmaktadır.

Yusuf Ziya Yılmaz Kimdir?

Yusuf Ziya Yılmaz kimdir? Yusuf Ziya Yılmaz nerelidir? Yusuf Ziya Yılmaz kaç yaşındadır? Bu ve benzeri soruların yanıtını merak edenler için Yusuf Ziya Yılmaz biyografisi…

Çerkes Kökenlidir

Yusuf Ziya Yılmaz, 1951 yılında Samsun’da doğdu. 72 yaşındaki Yusuf Ziya Yılmaz aslen Çarşambalıdır. Çerkes kökenlidir.

Yusuf Ziya Yılmaz, ilk, orta, lise öğrenimini Samsun’da tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ni bitirmiştir. Üniversite eğitimi tamamladıktan sonra devlet memuru olmuştur. 24 yaşında Karayolları 7.Bölge Müdürlüğü’nde, şantiye makina mühendisi olarak görev yapmaya başlamıştır.

Yusuf Ziya Yılmaz, 1983 yılında Samsun’dan Ankara’ya tayin olmuş, Karayolları 4.Bölge Müdürlüğü’nde 4 yıl süreyle makina işletme baş mühendisi olarak çalışmıştır. 1987’de Karayolları Genel Müdürlüğü İkmal Şube Müdürlüğü görevine atanmıştır.

Karayolları’nda 9 Yıl Bölge Müdürlüğü Yaptı

1990’da 39 yaşında bölge müdürü olmuştur. Van Karayolları 11.Bölge Müdürlüğü’nde 2 yıl (1990-92), Samsun Karayolları 7.Bölge Müdürlüğü’nde 6 yıl (1992-98), İstanbul Karayolları 17.Bölge Müdürlüğü’nde 1 yıl (1998-99) bölge müdürlüğü yapmıştır.   

23 yıl devlet memurluğu yapan Yusuf Ziya Yılmaz, ANAP’tan gelen teklif üzerine siyasete girmiştir. 1999’da mevcut belediye başkanı CHP’li Muzaffer Önder’e karşı seçim zaferi elde etmiş ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur.

Hem Samsun’u Hem Samsunspor’u Yönetti

Dönemin Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık’ın istifasının ardından Samsunspor’un başına geçmiş, 1,5 yıl süreyle hem Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde hem de Samsunspor’da başkanlık yapmıştır. Daha sonra Samsunspor’daki görevinden ayrılmış, koltuğunu iş insanı Adnan Ölmez’e devretmiştir.

Yusuf Ziya Yılmaz, Şubat 2004’te yapılacak yerel seçimler öncesi Kasım 2023’te Anavatan Partisi’nden istifa etmiş ve AK Parti’ye geçmiştir. 2004 seçimlerine de AK Parti’nin başkan adayı olarak girmiş ve yeniden başkanlığa seçilmiştir.

4 Dönem Belediye Başkanlığı Yaptı

2009’da üçüncü, 2014’te dördüncü defa Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 19 yıl belediye başkanlığı yaptıktan sonra Nisan 2018’de istifa etti, koltuğunu Zihni Şahin’e devretti, Haziran 2018 genel seçimlerinde AK Parti listesinden Samsun Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi.

2 Dönem Samsun Milletvekili

TBMM’deki ilk döneminde Çevre Komisyonu Üyeliği görevinde bulundu. Aynı zamanda AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı, Karadeniz Bölge Sorumlusu gibi görevler üstlendi. Mayıs 2023 seçimlerinde AK Parti’den ikinci defa milletvekili seçildi. Ekim 2023’te AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’na seçildi. Kongrenin ardından da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı oldu.

Emekli öğretmen Semiha Yılmaz ile evli olan Yusuf Ziya Yılmaz’ın çocuğu bulunmuyor.